İnflamatuar barsak hastalıklarında bilgisayarlı tomografi-enterografi (BT-E) ve difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans (MR) görüntüleme bulgularının karşılaştırılması
Comparison of computed tomography-enterography (BT-E) and diffusion-weighted magnetic resonance (MR) imaging findings in inflammatory bowel diseases
- Tez No: 663230
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ MEHMET ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmamızdaki amacımız, İnflamatuvar Barsak Hastalıkları'nda (Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit) BT-Enterografi ve Difüzyon Ağırlıklı MR (DAG) görüntüleme bulgularının karşılaştırılması ve difüzyon görüntülemenin bu hasta grubundaki tanısal katkısını ortaya koymaktır. Bu amaç dahilinde Nisan 2010 - Haziran 2011 tarihleri arasında inflamatuvar barsak hastalığı tanısı almış veya klinik şüphesi olan 31 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 16 tanesi (%51.6) Crohn hastası olup bunlardan 8 tanesi, bizim tetkiklerimiz sonrasında yapılan kolonoskopi ve/veya endoskopi neticesinde tanı alan hastalardı. 2 hastanın ülsaratif kolit tanısı olup; ince barsak tutulumu şüphesiyle servisimize refere edildiler. Geriye kalan 13 hasta ise, inflamatuar barsak hastalığı klinik şüphesi ile görünteleme yapılmış, fakat normal limitlerde bulgular elde edilmiştir. Hastaların hepsine çekilmiş olan BT-Enterografi VE DAG'leri bir radyolog tarafından patolojik tanılar bilinmeden ve birbirinden bağımsız olarak ayrı ayrı değerlendirildi. DAG'lerde b değeri optimizasyonunu sağlamak amacıyla 3 farklı b değeri (400,600,800) kullanılarak değerlendirildi. Tüm hastaların kolonoskopi ve/veya endoskopi tetkikleri referans alınarak yapılan karşılaştırmada; BT Enterografi tetkikinde Kappa istatisliğine göre sensivite: %100, spesifisite %53.9; DAG'de sensitivite %88.9 , spesifisite %38.4 olarak bulunmuştur.İstatistiki olarak çok anlamlı olmasa da b değeri 600 olarak alınan görüntülerde diğer b değerlerine göre daha iyi değerlendirme imkanı oluşturnaktadır. Sonuç olarak, DAG, her ne kadar inflamatuar barsak hastalıklarında (İBH) yeni yeni uygulanmaya başlasa da ; radyasyon maruziyeti olmaması ve KM kullanılmaması gibi avantajları ile, özellikle takip incelemelerde İBH aktivasyonu açısından yararlı bilgiler verebildiğinden güncel uygulamadaki yerini her geçen gün sağlamlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to compare the imaging findings of CT-Enterography and Diffusion-weighted MR (DAG) in Inflammatory Bowel Diseases (Crohn's Disease and Ulcerative Colitis) and to reveal the diagnostic contribution of diffusion imaging in this patient group. For this purpose, 31 patients diagnosed with inflammatory bowel disease or with clinical suspicion between April 2010 and June 2011 were included in the study. 16 of the patients (51.6%) were Crohn's patients, 8 of whom were diagnosed as a result of colonoscopy and / or endoscopy performed after our examinations. 2 patients were diagnosed with ulcerative colitis; They were referred to our service with suspicion of small bowel involvement. The remaining 13 patients were visualized with clinical suspicion of inflammatory bowel disease, but imaging findings were within normal limits. CT-Enterography and DAG images, which were taken to all patients, were evaluated separately by a radiologist without knowing the pathological diagnoses and independently. In DAG , b value was evaluated using 3 different b values (400,600,800) to provide optimization. In the comparison made with reference to colonoscopy and / or endoscopy tests of all patients; Sensitivity according to Kappa statistics in CT Enterography study: 100%, specificity 53.9%; In DAG, the sensitivity was found as 88.9% and the specificity was 38.4%. Although it is not statistically significant, it provides a better evaluation opportunity than the other b values in the images taken as 600. As a result, although DAG has just started to be applied in inflammatory bowel diseases (IBD); With its advantages such as no radiation exposure and not using contrast media agent, it is strengthening its place in the current application day by day as it can provide useful information in terms of IBD activation especially in follow-up examinations.