Kolonun idiopatik inflamatuar hastalıklarında bilgisayarlı tomografi
- Tez No: 69861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DANACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Baryumlu çalışmalar ve endoskopi kolonun idiopatik inflamatuar hastalıklarında barsak duvarının, çevre mezenter ve organ patolojilerinin değerlendirilmesinde yetersizdirler. Bu hastalarda BT bulgularının incelenmesi ve BT'nin tanı ve ayırıcı tanıda yerini araştırmak amacıyla ülseratif Kolitti 26, Crohn kolitli 7 olmak üzere toplam 33 hastaya oral ve rektal yoldan kontrast madde verilerek abdominopelvik BT incelemesi yapıldı. Hastaların BT bulguları duvar kalınlaşması; duvar homojenite ve kontrastlanması; çevre yağ dokusu değişiklikleri; lenf nodulleri sayı ve boyutları; abse, fistül ve sinüs traktları; presakral mesafe; kolon dışı organ patolojileri; ince barsak ve mide tutulumu ile diğer bulgular olarak sınıflandırılarak değerlendirildi. Ülseratif kolitli hastalarda tutulum distalde sıklaşırken, Crohn kolitli hastalarda kolon tutulumunda bölgesel özellik görülmedi. Crohn kolitlilerde ortalama duvar kalınlığı, yağ dokusu değişiklikleri ve lenf nodülleri ülseratif kolitlilere göre fazla bulunurken Crohn hastalarında sık rastlanan ince barsak tutulumu hiçbir ülseratif kolit hastasında saptanmadı. Presakral mesafe artışı ve kolon duvarında ince spiküler görünümler ise sadece ülseratif kolitli hastalarda görüldü. İdiopatik inflamatuar kolit hastalarında baryumlu çalışmalar ve biyopsi avantajı sağlayan endoskopiye ilaveten BT, barsak duvar ve mezenter değişikliklerini, batın içi organları ve gastrointestinal kanalın diğer bölgelerini göstermesinin yanında abse gibi komplikasyonlarda tedavi imkanı da vermektedir. Sağladığı bu ek avantajlar nedeniyle çift kontrastlı kolon grafısi ve endoskopiye alternatif değil, tanıyı destekleyen ve çok önemli bigiler veren yararlı bir görüntüleme yöntemidir. BT, bu hastaların tanı ve izleminde yardımcı bir araç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Barium studies and endoscopy can not reliably detect mural and mesenteric changes and associated intraabdominal pathologies in idiopathic inflammatory bowel diseases. To evaluate the CT findings, and to observe the value of CT for the diagnosis and the differential diagnosis, we examined 33 patients (26 with ulcerative colitis, 7 with Crohn colitis) by CT using oral and rectal contrast material. CT features are evaluated according to following classification of findings: wall thickening; wall homogenity and contrast enhancement; pericolonic fat tissue changes; lymph node size and number; abscesses, fistulas and sinus tracts; size of presacral space; associated extraintestinal pathologies; small intestine and stomach involvement and other findings. Whereas there was no regional predilection in patients with Crohn colitis, involvement of distal colonic segments was seen in ulcerative colitis patients. Average wall thickness was greater and, fat tissue changes and lymph nodes were observed more often in Crohn patients. Small bowel involvement that was seen frequently in Crohn colitis was not observed in any ulcerative colitis patient. Presacral space widening and fine spiculation of colon wall were seen only in patients with ulcerative colitis. In addition to barium studies and endoscopy, which provides biopsy advantage, CT can show bowel wall and mesenteric changes, intraabdominal organs and other parts of gastrointestinal tract. Moreover, complications like abscess can be treated with the guidance of CT. By these adittional advantages, it is not an alternative to barium studies or endoscopy, but it supports the diagnosis and gives important clues. In the diagnosis and follow up of these patients, CT can be used as a helpful diagnostic tool. VII