Development of aptamer based CD62 diagnostic kit
Aptamer tabanlı CD62 tanı kiti geliştirilmesi
  1. Tez No: 663255
  2. Yazar: MOHAMMED SATTAR ABDULJABBAR AL-SAADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Hastalığa özgü biyobelirteçler, teşhis ve önleyici veya terapötik stratejilerin etkinliğinin izlenmesi dahil olmak üzere patolojik süreçlerin zamanında ve etkin yönetimi için önemli bir araçtır. P-selektin, aktive edilmiş trombositler ve endotel hücreleri tarafından spesifik olarak eksprese edilir ve trombüs oluşumu, immün yanıt oluşumu gibi birçok fizyolojik süreçte rol alır. Kalp krizi, felç, bazı immün hastalıklar ve kanser gibi bazı patolojik durumlarda serum ve plazma p-selektin (CD62) düzeylerinin arttığı bilinmektedir. Günümüze kadar, p-selektin düzeylerini ölçmek için birçok yöntem geliştirilmiştir. Aptamerler, moleküler şekilleri temelinde belirli biyomolekülleri hedeflemek için kullanılabilir. Eksponansiyel zenginleştirme ile Ligandların Sistematik Evrimi (SELEX), spesifik makromoleküler hedefler için yüksek afiniteli aptamerlerin seçilmesinde kullanılan yaklaşımdır. Bu çalışmada, CD62'nin ölçümü için aptamer tabanlı yeni bir kit geliştirilmiştir. Ġlk olarak, CD62'ye spesifik olarak bağlanan aptamerler, SELEX yöntemi kullanılarak izole edilmiştir. Kullanılan aptamerler arasında Apt-1, Apt-2 ve Apt-3 yüksek afinite ile CD62 proteinine bağlanmıştır. CD62'ye en yüksek afinite ile bağlanan Apt-2 için bağlanma sabiti -9,6 kcal/mol ve ayrılma sabiti (Kd) 18,15 ± 2,36 nM olarak bulunmuştur. Özgünlük testinde negatif kontrol olarak sığır serum albümini kullanılmış ve seçilen aptamerlerin bu proteine bağlanmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ile CD62'nin ölçümü için hassas, spesifik, zaman tasarruflu ve düşük maliyetli bir kit geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disease-specific biomarkers consider as important tool for the pathological conditions efficient management, including susceptibility determination, diagnosis, and preventive monitoring efficacy. P-selectin is selectively expressed after platelets activation, and it is involved in formation of thrombus, and also in immune response. It is known that serum and plasma p-selectin (CD62) levels increase in some pathological conditions such as heart attack, stroke, some immune diseases and cancer. To date, a lot of methods have been developed to measure p-selectin level. Aptamers use for targeting specific biomarkers on their molecular shape the basis. SELEX (The Systematic Evolution of Ligands by EXponential enrichment) is a process which uses to choose aptamers with high affinity for targeting specific macromolecular. In this study, a new aptamer-based kit was developed to measure CD62. Firstly, aptamers that specifically bind to CD62 were isolated using the SELEX method. Among the used aptamers, Apt-1, Apt-2 and Apt-3 were bound to CD62 protein with high affinity. The Apt-2, which binds with the highest affinity to CD62, the binding constant is -9,6 kcal/mol and dissociation constant (Kd) is 18.15±2.36 nM. We used Bovine serum albumin in the specificity test as a negative control and it was determined that there is no binding between the selected aptamers did not and this protein. The Intra and Inter assay performing showed that the average of Intra-assay was CV % 6,52 and the average of Inter-assay CV % 3,96. As a result, a sensitive, specific, time-saving and low cost kit was developed for the measurement of CD62 with this study