Köpeklerde ovaryohisterektomi operasyonunda lidokain ve meloksikam uygulamalarının postoperatif glutatyon peroksidaz, katalaz ve malondialdehit konsantrasyonları üzerine etkileri
The effects of lidocaine and meloxicam administrations in ovariohysterectomy on postoperative glutathione peroxidase, catalase and malondialdehyde levels in dogs
- Tez No: 663261
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezin amacı, rutin ovaryohisterektomi (OHE) geçiren sağlıklı köpeklerde lidokain ve meloksikam uygulamalarının postoperatif oksidatif stres belirteçleri üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmada Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi'ne OHE talebiyle getirilen 28 adet dişi köpek kullanıldı. Köpekler rastgele 4 eşit gruba [Grup Kontrol (n=7), Grup Lidokain (n=7), Grup Meloksikam (n=7) ve Grup Lidokain-Meloksikam (n=7)] ayrıldı. Grup Lidokain'e OHE operasyonunu takiben 1 mg/kg dozda Lidokain intraperitoneal olarak karın boşluğunun kraniyal ve kaudal kısımlarına püskürtüldü ve ensizyon bölgesi kapatıldı. Grup Meloksikam'a OHE operasyonunu takiben 0,2 mg/kg dozda Meloksikam deri altı (SC) tek doz uygulandı. Grup Lidokain-Meloksikam'a OHE operasyonunu takiben 1 mg/kg dozda Lidokain intraperitoneal olarak karın boşluğunun kraniyal ve kaudal kısımlarına püskürtüldü ve SC tek doz Meloksikam 0,2 mg/kg dozda uygulanarak ensizyon bölgesi kapatıldı. Grup Kontrol'de ise operasyon takiben lidokain veya meloksikam uygulanılmadan rutin ovaryohisterektomi gerçekleştirildi. Oksidatif stres değerlerini belirlemek amacıyla; preoperatif dönemde, postoperatif 2., 12. ve 24. saatlerde kan örnekleri alınarak serumları çıkarıldı. Bu örneklerden serum malondialdehit (MDA), serum glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve serum katalaz (CAT) değerleri ölçüldü. Çalışmada lidokain-meloksikam grubunda MDA, GSH-Px ve CAT konsantrasyonları zamanla azalmakla birlikte lidokain grubunda sadece CAT konsantrasyonunun zamanla azaldığı görülmektedir. Sonuç olarak lidokain ve meloksikamın kombine olarak uygulanması oksidatif stresin azaltılmasında yararlı bir ilaç kombinasyonu olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is lidocaine and meloxicam administrations effects on postoperative oxidative stress signs in healthy dogs performed ovariohysterectomy in routine. In this study, 28 bitches which were brought into Aydın Adnan Menderes University Veterinary Faculty Hospital for applying ovariohysterectomy were used. Dogs were divided into equal 4 groups [Control (K) group (n=7), Lidocaine (L) group (n=7), Meloxicam (M) group (n=7) and Lidocaine-meloxicam (LM) group (n=7)] randomly. Lidocaine group; Following the application of ovariohysterectomy, Lidocaine 1 mg/kg was sprayed into the cranial and caudal parts of the abdominal cavity and the incision region was closed. Meloxicam Group: Following the application of ovariohysterectomy, a single dose of 0,2 mg/kg meloxicam was administered subcutaneously. Lidocaine-meloxicam Group: Following the application of ovariohysterectomy, lidocaine 1 mg/kg was sprayed into the cranial and caudal parts of the abdominal cavity intraperitoneally and a single dose of meloxicam 0,2 mg/kg was administered subcutaneously and the incision region was closed. Control Group: Ovariohysterectomy operation was done in routine without applying lidocaine or meloxicam after an operation in the control group. Blood samples were taken in preoperative and 2nd,12th, 24th hours in postoperative periods in order to obtain oxidative stress levels. malondialdehyde serum (MDA), glutathione peroxidase serum (GSH-Px) and catalase serum (CAT) were measured from those samples. Not only the levels of MDA, GSH-Px and CAT in lidocaine-meloxicam group but also the level of CAT in lidocaine group decreased. As a result, it was concluded that lidocaine with meloxicam concentration could be a useful drug to reduce oxidative stress.