Deneysel olarak oluşturulan kemoterapiye bağlı oral mukozit modelinde eugenia jambolana ve morus nigra'nın etkilerinin araştırılması
Investigation on the effects of eugenia jambolana and morus nigra on experimentally created chemotherapy-induced oral mucositis model
- Tez No: 663271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Oral mukozit kemoterapi ve radyoterapi alanındaki uygulamalarda sıklıkla kaşılaşılan ve hastaların yaşam kalitesini ve genel sağlık durumlarını negatif ölçüde etkileyen bir komplikasyondur. Bu çalışmada amaçlanan Eugenia jambolana (EJ) bitkisinin %3 ve %5 olarak iki farklı konsantrasyonun profilaksi ve tedavide etkilerinin, Morus nigra'nın (Karadut şurubu) ise tedavide etkilerinin sıçanlarda 5-Fluorouracil (5-FU) kaynaklı oral mukozitte etkilerinin gözlemlenmesidir. Sprague Dawley yetişkin sıçanları 7 farklı grupta incelenmiştir. Sıçanlarda 5-FU uygulaması ilk gün 60 mg/kg/gün olarak, 5.gün ise 150 mg/kg/gün intraperitonel olarak uygulanmıştır. Çalışmanın 5.gününde steril bir insulin iğnesi yardımıyla yanakta yara oluşturulmuş ve dil altına %20 asetik asit (15 ul) uygulanmıştır. Bu modelde, oral mukozit, enjeksiyondan 4 gün sonraya tekabül eden deneyin 9.gününde gerçekleşmesi tahmin edilmiş ve ülserasyon skorlamaları da buna göre alınmıştır. 9 ila 13. Günler arası farklı dozlarda EJ (%3 ve %5) ve Morus nigra uygulanmış, profilaktik doz olarak da verilen EJ (%3 ve %5) ise kemoterapiden önce başlatılmış ve çalışmanın son gününe kadar sürdürülmüştür. 1, 5, 9, 11 ve 13. Günlerde mukozit skorlamaları Parkins ve arkadaşlarının skalasına göre alınmıştır. 13.gün sonunda kalpten anestezi altında kan alınmış, sakrifiye edildikten sonra yanak, böbrek ve karaciğerden doku örnekleri alınmıştır. Oksidatif stres ve enflamasyonla biyobelirteçleri test edilmiştir. Tedavi ve kemoterapi grupları arasında kilo kaybı ve mortalite için anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oral mucositis is a common complication encountered in the field of chemotherapy and radiotherapy as it negatively affects the patients quality of life and their general health outcomes.The objective of this study was to evaluate the effect of two different doses of Eugenia jambolana EJ (3%, 5%) in prophylaxis and treatment and Morus nigra on the treatment of 5-fluorouracil (5-FU)-induced oral mucositis in rats. Thirty four 6-month-old male Sprague Dawley adult rats 7 different groups. 5-Fluorouracil (5-FU) was administered intraperitoneally twice as a total of 60 mg/kg/day on day 1 and 150 mg/kg/day on day 5. On the 5th day of the study, the right cheek mucosa of the rats was rotated outwards by the same person in a linear motion along the cheek followed by application of 20% acetic acid (15 ul) under the tongue. In this model, the occurrence of oral mucositis on the 4th day after injection (day 9 of the experiment) was predicted and the resulting ulceration was scored. Different doses of EJ (3%, 5%) and Morus nigra were administered to animals starting from the 9th day until day 13 while the prophylaxis doses of EJ (3%, %5) started before chemotherapy and continued until the last day of the experiment. Animals were recorded on the 1st, 5th, 9th, 11th and 13th days and the changes in the oral mucosa were scored according to Parkins et al. At the end of the 13th day of the experiment, blood was taken from the heart under anesthesia, sacrificed, and tissue samples were taken from cheek, kidney and liver. Biochemical markers of oxidative stress and inflammation were tested. There are significant differences in weight loss and mortality within the treatment groups and the chemotherapy groups. There are significant differences in oxidative stress parameter in the cheek (GSH, SOD, katalaz) P value