Tekstil işçilerinde astım, astım semptom prevalansı ve etkileyen risk faktörleri
Asthma in textile workers, asthma symptom prevalance and affecting risk factor
  1. Tez No: 663270
  2. Yazar: MERYEM BAŞKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Meslek hastalıkları, işyerlerindeki çalışma koşullarının iyileştirilmemesi ve koruyucu önlemlerinin alınmaması sonucunda Dünya çapında görülme sıklığı zamanla artan hastalıklardır. Astım da meslek hastalıkları içinde en sık görülen hastalıklardan olup, giderek artan sıklıkta çalışanların sağlığını etkilemektedir. Tekstil fabrikalarında çalışan, astım tanısı almış veya astım benzeri semptomları olan işçilerin prevalansını ve astım gelişimini etkileyen risk faktörlerini belirlemek amacıyla yapılan bu kesitsel araştırmanın Temmuz - Eylül 2019 tarihleri arasında araştırma verileri toplanmıştır. Araştırma, Hatay ilindeki en çok işçi çalıştıran ve ulaşımı kolay olan 3 tekstil fabrikasında (Hateks, Pamukyıldız ve Hatfil) 462 işçi ile yüz yüze görüşülerek yürütülmüştür. Veriler Avrupa Topluluğu Solunum Sağlığı Anketi (European Community Respiratory Health Survey, ECRHS) faz I formu, Vandenplas ve arkadaşlarının yaptığı çalışma ve Türkiye'deki bazı araştırmalarda kullanılan anketlerden yararlanılarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu ile toplanmıştır. Ege Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulundan izin alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational diseases are diseases which prevalence has increased across the globe over time in consequence of not improving working conditions at workplaces and not taking protective measures. Among occupational diseases, asthma is one of the most prevalent ones and with increasing frequency, it affects the wellness of employees. The research data of this cross-sectional research, which was made with the aim of to determine working in textile factories, diagnosed with asthma or the prevalence of workers with asthma-like symptoms or to determine the hazardous factors that affect the progress of asthma were collected between July - September 2019. The research was conducted by interviewing 462 workers in 3 textile factories face to face (Hateks, Pamukyıldız and Hatfil), which is the factory employ the highest number of workers and are easy to access in the province of Hatay. Data from European Community Respiratory Health Survey, ECRHS, phase I form, Vandenplas and the studies his friends made and surveys used in some investigations in Turkeywere gathered through a public survey developed by the investigator. Permission is received from the Ege University Medical Research Ethics Committee.