Kara kaynaklı deterjan yüklerinin belirlenmesi ve Sapanca Gölü'ne uygulanması
Determining land source detergent loads and implement them to Sapanca Lake
  1. Tez No: 663284
  2. Yazar: SELMA ÇİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY TÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma Sapanca Gölü' ne dökülen derelerin getirdiği kara kaynaklı deterjan yüklerinin tip ve miktarlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla derelerdeki fosfat / fosfor miktarlarının mevsimlere göre değişimleri incelenmiştir. Deterjanların özellikleri ve kapsamının tespit edildiği bu çalışmada; teorik hesapla deterjan kaynaklı fosfat / fosfor yükü belirlenmiş, deneysel bulgularla karşılaştırılmıştır. Teorik hesapların deneysel bulgularla yakınlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of the types and quantities of the land originated detergent loads which are transported by the streams falling down in to the Sapanca Lake is aimed. In order to realize this aim, seasonal changings of phosphate / phosphorous quantities are investigated. Also in this study, theoretical calculations and experimental studies about the characterizations and ingredients of detergents are done and the results are compared. All these works show that calculations and experimental studies give similar results.