İdiyopatik granülomatöz mastit tanılı hastalarda gıda intoleransı ve biyokimyasal parametrelerin araştırılması
Investigation of food intolerance and biochemical parameters in idiopathic granulomatosis mastitis
  1. Tez No: 663297
  2. Yazar: MÜGE YURDACAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET VELİDEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: İdiyopatik granülomatöz mastit (İGM) yaklaşık 40 yıl önce tanımlanmasına rağmen etiyopatogenezi aydınlatılamamıştır. Son yıllarda hem İGM'nin immün sistem bozukluğu ve otoimmüniteyle ilişkisi, hem de otoimmün hastalıkların gıda intoleransı ve alerjiyle ilişkisi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Çalışmamızda İGM'nin etiyolojisini araştırmak amacıyla gıda intoleransı, alerji ve immünolojik faktörlerle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza İGM tanılı 32 hasta ve benzer yaşlarda 32 sağlıklı kadın dahil edildi. İGM'nin alerjiyle ve immünolojik olaylarla ilişkisini incelemek için İL (interlökin)-4, İL-4 reseptörü, histamin ve histamin salma (releasing) faktörü (HRF) ELISA ile ölçüldü. Ek olarak, gıda intoleransını belirlemek için, 54 spesifik gıda alerjenine karşı serum İgG antikorları yarı kantitatif olarak değerlendirildi. Bulgular: İGM hastalarının %40'ından fazlasında mercimek, buğday unu, çavdar unu, işlenmiş peynir, inek sütü, yumurta akı ve köriye intolerans gözlendi. Bu gıdalara karşı sağlıklı grupta da yüksek intolerans görülürken, hasta grubundaki mercimek ve köri intoleransı kontrol grubundan sırasıyla p=0,023 ve 0,012 oranlarıyla anlamlı yüksek bulundu. İGM hastalarında histamin (p0,05). Sonuç: Çalışmamızda, İGM hastalarıyla kontrol grubu karşılaştırıldığında mercimek ve köriye karşı değerlerin İGM grubunda anlamlı oranda yüksek olduğu bulunmuştur. Bu nedenle, toplumumuzda sık tüketilen mercimeğin hastalık için tetikleyici rol oynayabileceği ve tedavide konservatif yaklaşımda önemli olabileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca hasta grubundaki histamin ve İL-4 düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı yükselmesi alerji ve immünolojik faktörlerin İGM etiyopatogenezinde yer aldığını düşündürmektedir. Bu verilerin ışığında, histamin değeri yüksek olan İGM hastalarında tedavilerine anti-histaminik ilaç eklenmesinin alternatif bir tedavi planı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Although İGM was defined many years ago, etiopathogenesis has not been elucidated yet. Studies have been carried out on the relationship of IGM with autoimmunity, as well as autoimmune diseases with food intolerance and allergy. We aimed to examine the relationship of IGM with food intolerance, allergy and immunological factors in order to investigate its etiology. Material and Method: Thirty-two patients diagnosed IGM and 32 healthy women were included. IL-4, IL-4 receptor, histamine and HRF were measured by ELISA to discover their allergy and immunological relationships. Serum IgG antibodies against spesific food allergens were detected to determine food intolerance. Results: The intolerance values against lentil and curry in the patient group were found to be significantly higher than the control group with p=0.023 and 0.012, respectively. While there was a significant difference in histamine (p 0.05). Conclusion: Lentil and curry values were found to be significantly higher in the IGM group than control group. Lentils, which are frequently consumed in our society, may play a triggering role for disease. The significant increase in histamine and IL-4 levels of patients compared to the control group indicates that allergy and immunological factors are involved in the etiopathogenesis of IGM. In the light of these data, we think that adding anti-histaminic drugs to the treatment of IGM patients with high histamine value may be an alternative treatment plan.