Farklı morfolojik yapılarda metal oksit yapıların sentezleri, karakterizasyonları, organik ışık yayan diyotlarda ve boya duyarlı güneş hücrelerinde kullanımlarının araştırılması
The synthesis and characterizations of metal oxide structures in different morphological structures, the research of their usage in organic light-emitting diodes and dye sensitized solar cells
  1. Tez No: 663359
  2. Yazar: ŞEREF CAN BEKTAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ERTEN ELA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hekzametil tetraamin (HMT) ve potasyum hidroksit (KOH) katkısıyla öncelikle çinko asetat (ZnC4H6O4) ile daha sonra da çinko nitrat (Zn(NO3)2) ile nanoyapılı çinko oksit (ZnO) sentezi yapıldı. Sentez işlemleri mikrodalga yöntemi kullanılarak yapıldı. Her iki başlangıç malzemesiyle yapılan sentezin ürünleri toz haline getirilerek morfolojik farklılıklarına bakmak için ikiye ayrıldı. Bir parçası saf su ve etanol ile yıkanarak etüvde kurutuldu. Diğer parçalar ise kül fırınında 250 °C'de 12'şer saatlik süre ile tutuldu. Elde edilen çinko yapılarının karakterizasyonları X-ışınları difraksiyonu (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı X-Ray analizi (EDX) kullanılarak yapıldı. Karakterizasyonları yapılan çinko oksit yapılar organik ışık yayan diyotlarda aşındırma (etching) işleminde kullanıldı. Ayrıca jel haline getirilerek boya duyarlı güneş hücrelerinde kullanımları araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Zinc oxide (ZnO) with nanostructure was synthesized with using ZnC4H6O4 (zinc acetate) and Zn(NO3)2 with the addition of HMT (hexamethyl tetramine) and KOH (potassium hydroxide). These synthesis was performed using microwave method. The products of the synthesis that made with both starting materials were made like white powder and divided into two parts to check for morphological differences. One part of them was washed again with distile water and dried in the oven. The other parts were kept in the muffle furnace at 250 °C for 12 hours for each. Characterization of the obtained ZnO structures was performed using X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM) and energy dispersive X-Ray analysis (EDX). Characterized ZnO structures was used in etching for OLEDs. In addition their usage in DSSCs was investigated by being gelized