Septik şokta netrin-1 'in prognostik değeri
Prognostic value of netrin-1 in septic shock
  1. Tez No: 663370
  2. Yazar: HANDE KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KEMAL GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sepsis ve septik şok hastalarında prognozu ve mortaliteyi değerlendirmede Netrin-1 biyobelirtecinin etkin bir labotaruvar ölçümü olup olmadığını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma 01.12.2019 – 01.12.2020 tarihleri arasında SBÜ Acil Tıp ABD Ankara SUAM Acil Tıp Kliniğine başvuran ve Acil Kritik Yoğun Bakım Ünitesinde yatan sepsis ve septik şok tanılı, aydınlatılmış onamı alınan, dışlama kriteri olmayan hastalar dahil edilerek yapılmıştır. Araştırma prospektif, gözlemsel, vaka-kontrol çalışması şeklinde yürütülmüştür. Sepsis ve septik şok tanısı, takibi, gerekli laboratuvar tetkikleri güncel sepsis rehberleri doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar tetkiklerine ek olarak acil servise başvuru sırasında ve 24. saatte serum netrin-1 düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmaya sepsis grubunda 31, septik şok grubunda 30, kontrol grubunda 30 olmak üzere toplamda 91 hasta dahil edilmiştir. Sepsis grubu hastalarının yaş ortalaması 72,29±15,11 yıl, 13 (%41,9)'ü kadın ve 18 (%58,1)'i erkektir ve septik şok grubu hastalarında yaş ortalaması 78,06±12,05 yıl, 16 (%53,3)'sı kadın ve 14 (%46,7)'ü erkektir. Araştırmamızda sepsis, septik şok ve kontrol grubunda 0. ve 24. saatlerde yapılan ölçümlerde netrin-1 düzeylerinin gruplar arasında farklılık göstermediği bulunmuştur ( p═0.610; p═0.875 ). Ancak sepsis ve septik şok hastalarında tedaviye yanıtı değerlendirmek için netrin-1 düzeyine bakıldığında tedaviden sonra 24. saaatte istatistiki olarak anlamlı bir düşüş izledikleri görülmüştür (sepsis grubunda p═0.021; septik şok grubunda p≤0.001 ). Sepsis ve septik şok gruplarında netrin-1'in sağkalım üzerine etkisi incelendiğinde her iki grupta da 0. ve 24. saatlerde sağkalım durumuna göre netrin-1 düzeylerinin farklılaşmadığı bulunmuştur (Sepsis için 0 ve 24. saatlerde p═0,362, p═0,513; septik şok için p═0.488, p═0.094). Yoğun bakıma yatışı öngörmede netrin – 1 düzeyi değerlendirildiğinde 0. ve 24. saatte yoğun bakım yatışı olanlarda olmayanlara göre oldukça düşük tespit edilmiştir ( sırasıyla p≤0.001, p≤0.001 ). Sonuç: Serum Netrin-1 düzeyinin, sepsis ve septik şok hastalarının yoğun bakıma yatışını belirlemek ve tedaviye yanıtını değerlendirmek için önemli bir biyobelirteç olabileceğini düşünmekteyiz. Diğer taraftan mortalite ile herhangi bir ilişkisi olmaması ve kontrol grubu ile sepsis grupları arasında netrin – 1 düzeyi açısından herhangi bir fark olmaması netrin-1 ile ilgili çelişkili sonuçlar oluşturmuştur. Kesin bir yargıya varabilmek için daha fazla sayıda çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate whether Netrin-1 biomarker is an effective laboratory measurement in evaluating prognosis and tissue perpusion injury in patients with sepsis and septic shock. Materials and Methods: In this study, patients who were admitted to SBÜ Emergency Medicine, Ankara SUAM Emergency Medicine Clinic and hospitalized in the Emergency Critical Intensive Care Unit with a diagnosis of Sepsis and Septic Shock and without exclusion criteria were included. This study was performed as a prospective, observational, case-control study. The diagnosis and follow-up of sepsis and septic shock, and the necessary laboratory tests for sepsis and septic shock were carried out in accordance with current sepsis guidelines. In addition to laboratory tests, serum netrin-1 levels were measured during admission to the emergency service and at 24th hours. Results: A total of 91 patients, 31 in the sepsis group, 30 in the septic shock group, and 30 in the control group, were included in the study. The average age of patients in the sepsis group is 72.29 ± 15.11 years, and 13 (41.9%) of the patients in this group are female and 18 (58.1%) are male. The average age of the patients in the septic shock group is 78.06 ± 12.05 years and 16 (53.3%) of the patients in this group are female and 14 (46.7%) are male. In our study, it was found that netrin-1 levels did not differ between the groups in the measurements performed at 0 and 24 hours in the sepsis, septic shock and control group (p═0.610; p═0.875). However, when the netrin-1 level was examined to evaluate the response to treatment in patients with sepsis and septic shock, it was observed that the netrin levels of the patients followed a statistically significant decrease in the 24th hour after treatment (p═0.021 in the sepsis group; p≤0.001 in the septic shock group). When the effect of netrin-1 on survival was examined in the sepsis and septic shock groups, it was found that netrin-1 levels did not differ according to the survival at the 0th and 24th hours in both groups (p═0.362, p═ at 0 and 24 hours for sepsis). 0.513; p═0.488, p═0.094 for septic shock). When netrin - 1 level was evaluated in predicting intensive care admission, the netrin - 1 level was found to be significantly lower in patients who were hospitalized in intensive care unit at the 0th and 24th hours compared to patients who were not hospitalized in intensive care unit (p≤0.001, p.000.001, respectively). Conclusion: We think that serum Netrin-1 level may be an important biomarker to determine the admission of patients with sepsis and septic shock to intensive care unit and to evaluate their response to treatment. On the other hand, the fact that there is no relation with mortality and there is no difference between the control group and sepsis groups in terms of netrin-1 level has created conflicting results for netrin-1. More studies are needed to arrive at a definitive conclusion.