Metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanserinde beyin metastazı tanısı sonrasında sistemik tedavi etkinliği retrospektif olarak incelenmesi
Investigation of systemic treatment effectiveness as A retrospective after the diagnosis of brain metastasis in non-metastatic small cell lung cancer
- Tez No: 663450
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada metastatik küçük hücreli dışı akciğer kanserinde beyin metastazı tanısı alan hastaların demografik, histolojik ve klinik özelliklerinin incelenmesi ve tedaviye ait prognostik faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca beyin metastazı sonrası kemoterapi veya hedef tedavi alan hastalarda tedavinin hasta beyin metastazları ve sistemik hastalığı üzerine etkilerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmaya 1 Ocak 2010-31 Ocak 2020 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıklar Tıbbı Onkoloji bölümünde takipli küçük hücreli dışı akciğer kanseri tanılı 388 hasta dosyası tarandı, 167 hastanın verileri analiz edildi. Hasta dosyaları, klinik özellikleri incelendi, olguya ve tedaviye ait prognostik faktörler araştırıldı, sağkalım analizleri yapıldı. Tümörün histopatolojik tipi, evresi, sürücü mutasyon durumu, metastaz zamanı, metastaz bölgeleri, radyoterapi durumu ve beyin metastazı sonrası aldığı ilk tedavi, kontrol zamanı incelendi. Genel sağkalım, beyin metastazı tespitinden son kontrol tarihine veya hasta ölüm tarhine göre hesaplandı. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların 135'i (%80,8) erkek, 32'si (19,2) kadındı. Hastaların ortanca yaşı 63 yıl (29-90) olup, en sık görülen histopatolojik tip adenokarsinomdu (%80,2). Tanı anında 123 hasta (%73,7) metastatikti. 64 hastada (%38,3) tanı anında beyin metastazı mevcuttu. Tüm hastalarda ortanca sağkalım 4.83 ay olduğu görüldü. Hastalarda sağkalım üzerine ECOG skoru (Ortanca Sağkalım 5,38 ay ECOG 0-1-2 olan grupta, 2,16 ay ECOG 3-4, p=0,009), beyin dışı metastaz varlığı (OS beyin dışı metastaz olan grupta 3,5 ay, olmayan grupta 8,9 ay, p2 grupta 3,22 ay, p=0,003) etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the demographic, histological and clinical characteristics of patients diagnosed with brain metastasis in metastatic non-small cell lung cancer, and to investigate the prognostic factors of treatment. In addition, it was aimed to analyze the effects of treatment on patient brain metastasis and systemic disease in patients who received chemotherapy or target therapy after brain metastasis. Method: In this study, files of 388 patients diagnosed with non-small cell lung cancer who were followed-up in Dicle University Faculty of Medicine Research and Practice Hospital Internal Diseases Medicine Oncology Department between January 1, 2010 and January 31, 2020 were scanned. Among these patients 167 patients were analyzed. Patient files and clinical characteristics were examined, prognostic factors of the case and treatment were investigated, and life analyzes were performed. The histopathological type, stage, driver mutation status, metastasis time, metastasis sites, radiotherapy status and the first treatment and control time after brain metastasis were examined. Overall survival was calculated from the detection of brain metastasis to the last control or patient death date. Results: 135 of the patients in our study (80.8%) males and 32 (19.2) were female. The median age of the patients was 63 years (29-90), and the most common histopathological type was adenocarcinoma (80.2%). 123 patients (73.7%) were metastatic at the time of diagnosis. Brain metastasis was present in 64 patients (38.3%) at the time of diagnosis. The median survival was 4.83 months in all patients. The ECOG score (OS: 5,38 months ECOG 0-1-2 group, 2,16 months ECOG 3-4, p=0,009), extracranial metastasis status (Overall survival extracranial metastasis present 3,5 months, non-present group 8,9 months, p2 number of extracranial metastasis group 3,22 months, p=0,003) were found to be effective in the survival of the patients.