LNG-RİA ve CU-RİA takılan hastalarda menoraji ve disparoni, dismenore, kronik pelvik ağrı skorlarının uterin arter doppleri üzerinden değerlendirilmesi
The evaluation of menorage and disparony, dysmenore, chronic pelvic pain scores on uterine artery doppes in patients with LNG-iud and cu-IUD
  1. Tez No: 663451
  2. Yazar: ESRA ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FERDA VERİT ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı 6 aylık takipte levonorgestrel salgılayan intrauterin aracın (LNG-RIA) ve Cu içeren RİA nın menoraji, dismenore /disparoni ve kronik pelvik ağrı üzerine etkilerinin uterin arter kan akımına olan etkilerini incelemektir. MATERYAL VE METOD: Sağlık Bakanlığı Üniveristesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde LNG-RİA takılan 24 hastanın ve Cu-RİA takılan 26 hastanın pictorial kartla hesaplanan kanama, ve WalıDD ve VAS skorlarıyla hesaplanan dismenore /disparoni ve kronik pelvik ağrının tvusg ile bakılan uterin arter doppleriyle ilişkisi incelendi. BULGULAR: 50 olgu intrauterin araç takılmadan önce ve 6. aydaki kontrolü tamamladı. Cu-RİA grubunda PI ve RI değişmezken; LNG-RİA grubunda Uterin arter rezistans indeks (RI) değeri 0,8(p=0,174) bulundu , pulsatil indekslerde (PI) 1,78 den 2,1 e çıktığı(p=0,014) izlendi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND AND AİM: The aim of this study was to investigate the effects of intrauterine device(levonorgestrel-releasing intrauterine device(LNG-IUD)and Cu-IUD) on blood flow of uterine and effect on menorrhagia, dysmenorrhea, dyspareunia and chronic pelvic pain MATERIAL AND METHOD : 24 patients by using cu-IUD due to contraception and 26 patients by using the LNG-IUD due to abnormal uterin bleeding were included in the study at Ministry of Health University Istanbul Training and Research Hopital .. A 6-months changes in blood flow of uterine arteries were recorded .also we investigated effects that menorrahagia calculated by pictorial card, dysmenorrhea / dyspareunia and chronic pelvic pain calculated by WaliDD and VAS scores. RESULTS: Fifty cases completed the control before the intrauterine device was inserted and at the 6th month. While the uterine artery resistance index (RI) value was 0.8 (p= 0.174), it was observed that pulsatile indices (PI) increased from 1.78 to 2.1 (p=0.014) in LNG-RİA users.