2008-2010 yılları arasında yenidoğan servisinde izlenen 471 bebekte ateş etiolojisi
Ethiology of fever in 471 babies at the newborn service between 2008-2010
  1. Tez No: 663505
  2. Yazar: BORA BAYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ATLIHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yenidoğan dönemi, doğumu izleyen 4 haftalık süreyi içerir. Yenidoğan bebek, doğumu izleyen dakika, saat ve günlerde vücudunun hemen tüm sistemlerini içeren biokimyasal ve fizyolojik değişiklikler ile ortama uyum göstermek zorundadır. Başta preterm ve gebelik yaşına göre düşük doğum ağırlıklı bebekler olmak üzere bircok yenidoğan bebekte dış ortama uyum güçlüğünün olabilmesi ve prenatal, natal ve postnatal dönemdeki olumsuz etkenler bu dönemde morbidite ve mortalitenin yüksek olmasına neden olmaktadır. Yenidoğan bebekte ateş yüksekliği rektal vücut sıcaklığının 38 °C ve üzerinde olması olarak tanımlanır. Ateş enfeksiyonlara karşı immun yanıtı güçlendirmesi yönüyle genel olarak yararlı, çok yüksek değerlere ulaştığında, ağır kalp veya akciğer hastalığı olanlarda ve uzun süren konvülsiyona neden olduğunda nadiren zararlı bir tepkimedir. Yenidoğan bebeklerde ateş yüksekliğine genellikle yaşamın 2. ve 3. günlerinde rastlanır. Bu durum sıklıkla yetersiz beslenmeye, çok kalın giysilerin giydirilmesine ve bebeklerin ısının yüksek olduğu ortamlarda bulundurulmasına bağlıdır. Bu bebekler ağırlık kaybedebilirler, idrar çıkışları azalabilir, fontanelleri çökük saptanabilir, derileri sıcak ve kuru saptanabilir. Bebekler apatik ve letarjik görünebilirler, takipne ve taşikardi eşlik edebilir, stupor, koma, konvülziyon görülebilir. Vücut sıcaklığındaki artışa serum sodyum ve hematokrit yüksekliği eşlik edebilir. Hipertermi ani bebek ölümü sendromuna ve hemorajik şok ve ensefalopati sendromuna neden olabilir. Enfekte yenidoğan bebeklerin ancak %50'sinde 37,8 °C'nin üzerinde aksiller ateş yüksekliği saptanır. Yenidoğan bebeklerde ateş yüksekliği her zaman enfeksiyona işaret etmez. Ortam sıcaklığının yüksek olması, radyant ısıtıcının bozukluğuna, dehidratasyona, santral sinir sistemi bozukluklarına, hipertiroidiye, familyal disotonomiye veya ektodermal displaziye bağlı olabilir. Tek sefer saptanan ateş yüksekliği nadiren enfeksiyona bağlıdır ancak 1 saatten uzun süren ateş yüksekliği enfeksiyona bağlı olabilir. Çoğu enfekte ateşli bebekte enfeksiyon odağı saptanamamasına karşın eşlik eden enfeksiyonla ilgili belirtiler olabilir. Yenidoğan sepsis, yaşamın ilk 28 gününde enfeksiyona ilişkin klinik belirtilerin saptanması ve kan kültüründen özgül bir patojenin izole edilmesi olarak tanımlanır. Antimikrobiyal tedavideki ilerlemelere, yenidoğan yaşam desteğindeki gelişmelere ve perinatal risk etkenlerinin tanınmasına karşın yenidoğan sepsisi hala önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Doğumdan sonra dış dünyaya uyum sağlamaya çalışan bir bebekte ilk basamakta intrauterin dönemde yüksek miktarlarda bulunan hücre dışı sıvı atılmaya başlanır. Bu nedenle doğum sonrası ilk bir haftada günlük %1-3 ve haftalık %7-10 oranında tartı kaybı olması fizyolojik tartı kaybı olarak kabul edilir. Özellikle yaşamın ilk haftasındaki bebeklerde hipernatremi ve dehidratasyonun temel nedeni genellikle yetersiz sıvı ve kalori alımına bağlıdır. Özellikle emzirmedeki yetersizlikler bunun en temel nedenidir. Bu çalışmada hastanemiz Yenidoğan Servisine, Ocak 2008 ile Aralık 2009 tarihleri arasında ateş yüksekliği tanısıyla yatırılarak izlenmiş olan 471 hastanın retrospektif olarak epidemiyolojik özellikleri, klinik ve laboratuvar bulguları, kültür antibiyogram sonuçlarını araştırarak, ateş yüksekliği nedenlerini ve bunlara etki eden etkenleri belirlemeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Objectives Fever is an abnormal elevation of body temperature that occurs as part of a specific biologic response that is mediated and controlled by the central nervous system. In neonates, it may indicate a serious underlying disease. With this study, we aimed to investigate the causes of fever in neonates. Methods Medical charts were reviewed retrospectively for all term newborn infants treated at the Behcet Uz Children's Hospital between 31 December 2007 and 31 December 2009 who subsequently developed fever during their first 28 days. The history of the newborn included type of feeding (formula or breast); weight loss, environmental temperature, and symptoms of infection (lethargy-poor suck, irritability, vomiting, abdominal distention, respiratory distress, and diarrhea) were noted; and physical examination also established. The standard laboratory workup for febrile infants included blood, cerebrospinal fluid, urine and stool cultures, blood count, Creactive protein, and analysis of serum electrolytes. Results It was determined that the most admissions were made in summer and most frequently in July. The most frequent cause of fever was infection, followed by unexplained fever and dehydration. Clinical sepsis was more frequent than proven sepsis. Risk for neonatal infection was increased by normal spontaneous vaginal birth, whereas the risk for dehydration was increased by cesarean section. Conclusions Environmental factors and dehydration may also be a factor in the newborn who is admitted for fever. But given our results, a newborn with a complaint of fever should be managed as an infection until proven otherwise.