Türkiye'de sofralık zeytinin üretiminin ekonomiye katkısı: Manisa–Akhisar örneği
Economic contribution of the table olive production in Turkey: The case of Manisa-Akhisar
- Tez No: 663569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HAKAN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Akhisar, sofralık zeytin üretiminde önemli bir yer almasına rağmen Türkiye'nin üretiminde etkili olamayan bir bölgedir. Bölge, sofralık zeytin üretiminde etkili olduğu halde dış piyasada yeterli payı sahip değildir. Sofralık üretiminin talep edilen şekilde yapılmaması ve kalite standardizasyonun sağlanamaması nedenleri arasında gösterilebilir. Bu çalışmanın konusu, dünyada, Türkiye'de ve Akhisar Bölgesinde ki zeytin üretiminin analizi yapılmıştır. Akhisar'da tarımsal ekonomide önemli yer tutan zeytin üretiminin iyileştirme yöntemlerini açıklayıp Akhisar'daki zeytin üreticisinin Türkiye ekonomisine katkısının artırabilme yöntemlerini özetlenmiştir. Akhisar ilçesinde üretilen sofralık zeytin üretiminin artışının dış piyasada ve iç piyasada satışının artırılması ve kâr marjının maksimi edebilme yöntemlerinin bulunmasını amaçlanmıştır. Zeytin bitkisinin durumunu imaj, üretiminin maksimize edilmesi fiyat istikrarı, ürünün güvenliğinin artırılması ve üretiminin sürekliliğini sağlayan etmenlerin belirtilmesi hedeflenmiştir. Araştırma üç ana temel bölümden oluşmaktadır. Ayrıca giriş kısmı ve içindekiler kısmı da yer almaktadır. Birinci bölümde, dünyada zeytin üretim miktarının anlatımı ve analizi yapılmıştır. İkinci bölümde, Türkiye'de sofralık zeytin sektörünün sorunları ve hedefleri belirlenip üretici ve tüketici açısından ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Akhisar'daki zeytin sektörünün problemleri üretim ve tüketim açısından irdelenip yapılması gerekenler sunulmuştur. Bu çalışma amacı, Akhisar'daki sofralık zeytin üretiminin yerinin belirlenmek ve rekabet ortamlarının açıklamaktır. Bununla birlikte Akhisar'daki tarımsal üretimindeki değişimi göstermektir. Akhisar'da, 1990'lu yıllarda tarım sektörü tütün üretiminden zeytin üretimine geçmiştir. İlçe, tarım üretimindeki bu değişim ile Türkiye'nin önemli zeytin üretimi yapan bölgesi haline gelmiştir. İlçede, yaklaşık 12 milyon zeytin ağacı bulunmaktadır. Bu çalışmanın esas amacı, ilçedeki sofralık zeytin üretimindeki başarısına paralel olarak ihracatı artırma yöntemleri belirlemektir. Sonuç olarak Akhisar, sofralık zeytin üretiminde önemli bir üretici bölgedir. Ancak Akhisar'ın sofralık zeytin üretiminde önemli sorunları olan bir bölgedir. Özellikle Akhisar'da sofralık zeytin bilgisinin eksikliği Akhisar ekonomisini olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Akhisar, takes an important place in table olive production even though it is one of Turkey's non-effective in production. Although the region is effective in the production of table olives, it does not have sufficient share in the foreign market. Tableware production is not carried out as requested and quality standardization is not achieved. The topic of this study, in the world, the analysis of Turkey and Akhisar sub province in olive production is made. Sub province of olive producers of olive production in the agricultural economy holds an important place in Akhisar. Akhisar are summarized in improving methods to explain their methods to increase the contribution to Turkey's economy. It is aimed to increase the sales of table olives produced in Akhisar district in foreign and domestic markets and to find methods to maximize the profit margin. It is aimed to specify the image of the state of the olive plant, maximizing its production, price stability, increasing the safety of the product and the factors that ensure the continuity of its production. The research consists of three main sections. There is also an introduction and contents section. In the first part, the explanation and analysis of the olive production amount in the world is made. In the second part, the manufacturer identified problems and objectives of table olive sector in Turkey and has been approached in terms of the consumer. In the third chapter, the problems of the olive sector in Akhisar are examined in terms of production and consumption and what needs to be done are presented. The purpose of this study is to limit the place of table olive production in Akhisar and to explain the competitive environment. However, it is to show the change in agricultural production in Akhisar. In Akhisar, in the 1990s, the agricultural sector switched from tobacco production to olive production. Town, with this change in Turkey's agricultural production has become an important area that olive production. There are approximately 12 million olive trees in the district. The main purpose of this study is to state methods to increase exports in parallel with its success in table olive production in the district. As a result, Akhisar is an important producer region in table olive production. However, Akhisar is a region with important problems in the production of table olives. Especially the lack of table olive knowledge in Akhisar negatively affects the economy of Akhisar.