Sağlık personeli hasta ve hasta yakınları tarafından nebülizer ile ilaç uygulamada yapılan hataların incelenmesi
Examination of mistakes in drug administration with nebulizer by healthcare personel patients and patient's relatives
  1. Tez No: 663568
  2. Yazar: YAĞMUR ERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KAN ÖNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnhaler tedavi uygulamasının başarılı olması doğru teknikle uygulandığında mümkün olmaktadır. Bu araştırma nebülizer ile inhaler tedavi uygulaması sırasında sağlık profesyoneli, hasta / hasta yakını tarafından yapılan hataları tanımlamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma örneklemi rastgele oluşturulmuş olup belirlenen çalışma tarihleri arasında özel bir hastanede çalışan sağlık profesyonelleri (n=100), yine aynı tarihlerde nebulizer ile ilaç tedavisi alıp bakım ve kontrolleri için bu hastaneye başvuran hasta / hasta yakınlarından araştırmaya katılmaya gönüllü kişiler (n=50) araştırmanın örneklemini oluşturdu. Araştırmanın verileri, sosyodemografik veriler formu ve nebülizer ile inhaler tedavi uygulama değerlendirme formu ile toplandı. Örneklemde yer alan sağlık profesyonellerinin büyük çoğunluğunun (%87) hemşire, %51'inin üniversite mezunu ve %30'unun mesleki deneyim süresinin 0-3 yıl arasında olduğu belirlendi. Hasta / hasta yakınlarının büyük çoğunluğunun (%62) 0-1 yıl arasında nebülizer ile inhaler tedavi uyguladığı saptandı. Uygulamaya ilişkin veriler incelendiğinde, sağlık profesyonellerinin de hasta / hasta yakınlarının da en fazla hatayı çocuk hastalara nebülizer ile inhaler tedavi uygulamalarında yaptıkları belirlendi. Erişkin hastalara tedavi uygularken de inhalasyon süresi, hava akım hızı, ağız ve göz sağlığını koruma, ilaç seyreltme gibi konularda da bilgi eksiklikleri saptandı. İnhaler ilaç uygulamaya ilişkin sorunları ortadan kaldırmak için öncelikle sağlık profesyonellerinin farmakolojik bilgi, uygulama prosedürleri ve hasta / hasta yakını eğitim standartları oluşturma konusunda güçlendirilmeleri önemlidir.
Özet (Çeviri)
Success of inhaler therapy is possible when applied with the right technique. This study was conducted to be descriptive in order to identify mistakes made by healthcare professionals, patients / relatives during inhaler therapy with a nebulizer. The research sample was created randomly; The sample of the study consisted of healthcare professionals (n = 100) working in a private hospital between certain dates during the study period, as well as the patients / relatives of the patients (n = 50) who received medication with nebulizer and applied to this hospital for their care and controls (n = 50). The data of the study were collected using the socio-demographic data form and the nebulizer and inhaler therapy application evaluation form. It was determined that the vast majority of healthcare professionals (87%) were nurses, 51% were university graduates and 30% had a professional experience of 0-3 years. It was found that most of the patients / patient's relatives (62%) used nebulizer and inhaler therapy for 0-1 years. When the data regarding the application were examined, it was determined that both healthcare professionals and patients / patient's relatives made the most mistakes in the application of nebulizer and inhaler therapy to pediatric patients. While administering treatment to adult patients, a lack of information was found on subjects such as inhalation time, air flow velocity, protection of oral and eye health, and drug dilution. In order to eliminate problems related to inhaled drug administration, it is important to empower healthcare professionals in establishing pharmacological knowledge, administration procedures and patient / relative education standards. In order to eliminate the problems related to inhaled drug administration, it is important that health professionals are empowered to establish pharmacological knowledge, administration procedures and patient / relative education standards.