Spor bilimleri öğrencilerinin serbest zaman engelleri ile tatmin düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between leisure time barriers and satisfaction levels of sports sciences students
  1. Tez No: 663717
  2. Yazar: CEYLAN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN HERGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, Spor bilimleri öğrencilerinin rekreatif aktivitelere katılımına engel olan unsurları ve serbest zaman tatminlerini belirlemek, karşılaştırmak ve bu engeller ve tatminler arasında ilişki araştırmaktır. Araştırmanın evrenini 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Anadolu, Selçuk ve Erciyes Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenörlük eğitimi, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon bölümlerinde öğrenim gören spor bilimleri öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise bu evren içerisinden olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 900 gönüllü spor bilimleri öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak Boş Zaman Engelleri Ölçeği ve Serbest Zaman Doyum Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Toplanan veriler normal dağılıma uygun olduğu için; ikili karşılaştırmalarda bağımsız gruplar t-testi uygulanırken üç ya da daha fazla değişkenin karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ayrıca ölçeklerden elde edilen puanların arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek için Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine and compare the factors that prevent sports sciences students from participating in recreational activities and their leisure time satisfaction, and to investigate the relationship between these obstacles and satisfaction. The universe of the research consisted of the sports sciences students studying at Anadolu, Selçuk, and Erciyes Universities, Physical Education and Sports Teaching, Coaching Education, Sports Management and Recreation departments in the 2018-2019 academic year. The sample of the research, on the other hand, consisted of 900 volunteer sports sciences students selected by convenience sampling method, one of the non-probabilistic sampling methods from this universe. Leisure Obstacles Scale, Leisure Time Satisfaction Scale and Personal Information Form were used as data collection tools in the research. Since the collected data are suitable for normal distribution: while the independent groups' t-test was applied in paired comparisons, one-way analysis of variance was used to compare three or more variables. Besides, Pearson correlation analysis was applied to reveal the relationship between the scores obtained from the scales.