Attribute in lehrbuchtexten und zu ihrer funktion im gemeinsamen Europäischen referenzrahmen für sprachen
Ders kitabı metinlerindeki niteleyeciler ve diller için Avrupa ortak çerçevesinde işlevleri
  1. Tez No: 663817
  2. Yazar: BİRCE YAĞMUR ŞENPİRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Diller için Avrupa Ortak Çerçeve Programı uluslararası düzeyde güvenilir ve geçerli bir dil ölçüm aracıdır. Bu ortak metin çağdaş yabancı dil eğitimi yaklaşımları arasında yer aldığından, yabancı dil ders kitaplarında da etki alanlarını görmek mümkündür. Bir ders kitabının hangi seviyede olduğu, kazanımların betimlenmesi, yeterliliklerinin değerlendirilmesi ve yönergelerin yaşam boyu öğrenme ile ilişkilendirilmesi bu etki alanlarının bazılarını oluşturmaktadır. Teorik ve deneysel iki ana bölümden oluşan bu tezin amacı Avrupa Ortak Çerçeve Programı Bağlamında Dil Seviyeleri arasında (A1, A2, B1, B2 ve C1) Niteleyicilerin incelenmesidir. Almanca dilbilgisi konuları arasında Niteleyiciler (Attribute) oldukça önemli bir konu alanıdır. Tezin kuramsal bölümünde niteleyicilerin ne olduğu, niteleyicilerin kaç çeşitten oluştuğu ve sınıflandırılması ele alınmıştır. Tezin deneysel bölümünde ise Avrupa Ortak Dil Çerçevesi Dil Seviyeleri'ndeki Niteleyiciler incelenmiştir. Bu amaçla Hueber yayınevinin her 5 dil seviyesindeki kurs kitaplarındaki okuma metinlerinden yararlanılmıştır. Kullanmalık metinler içerisinde geçen niteleyiciler analiz edilirken nitel inceleme yöntemine başvurulmuştur. Bu çalışmada Almanca dil yeterliliklerin ölçülmesinin bir ölçütü de niteleyicilerin kullanımı olabileceği görüşü savunulacaktır. Amaç, Diller için Avrupa Ortak Çerçeve Programı seviyeleri ile niteleyicilerin yapısı arasında bir bağlantı kurabilmektir. Bu Program doğrultusunda oluşturulan seviyeler ile niteleyicilerin yapısı arasında bir ilişki var mıdır yanıtı aranan araştırma sorusudur. Ayrıca, niteleyiceler türlerine göre sınıflandırılmış ve listelenmiştir. Daha sonra Avrupa Ortak Çerçeve Programı Dil Seviyelerine göre niteleyiciler değerlendirilmiştir. Her seviyeye göre (A1, A2, B1, B2, C1) incelenen metinlerde niteleyicilerin her dil seviyesinde olduğu gözlemlenmiştir. Dil seviyeleri içerisinde toplam 89 niteleyicinin olduğu görülmüştür ve dil seviyeleri arasında en fazla niteleyicinin B2 seviyesinde bulunan metinlerde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The 'Common European Framework of Reference for Languages' (CEFR) is an internationally recognized and valid means of measuring language. It can be seen that this standard for evaluating language competence is one of the contemporary approaches to foreign language teaching and its areas of impact in foreign language textbooks. Some of these areas are at the level of a textbook that describes the achievements, their competencies that are assessed and the instructions that are linked to the concept of lifelong learning. The aim of this master's thesis, which consists of a theoretical and a practical part, is to examine the attributes in the language levels (A1, A2, B1, B2 and C1) of the Common European Framework of Reference. Attributes are a very important subject among German grammar subjects. The theoretical part of the thesis discusses what attributes are, how many types of attributes exist and how they are classified. In the practical part of the thesis, the attributes in the language levels of the Common European Framework of Reference were examined. For this purpose the German factual texts in the textbooks of the publishing house Hueber were collected for 5 language levels. The qualitative methods benefited from the analysis of the attributes. This study argues that the use and frequency of attributes can also be a measure for measuring German language skills. The aim is to establish a connection between the levels according to the 'Common European Framework of Reference for Languages' and the structure of the attributes. Therefore, the research question is whether there is a connection between levels of the CEFR and the structures of attributes. In addition, the attributes were classified according to their types and listed in a table. Then the attributes were rated according to the language level of the CEFR. It was found that the attributes in the analyzed texts were at every level (A1, A2, B1, B2, C1). It was confirmed that a total of 89 attributes occur in the levels and that the highest number of attributes is in texts of level B2. Der ‚Gemeinsame Europäische Referenzrahmen für Sprachen' ist ein international anerkanntes und gültiges Mittel zur Sprachmessung. Es ist ersichtlich, dass dieser Standard zur Evaluierung der Sprachkompetenz zu den zeitgenössischen Ansätzen des Fremdsprachenunterrichts und seinen Wirkungsbereichen in fremdsprachigen Lehrbüchern gehört. Einige dieser Bereiche sind die Ebene eines Lehrbuchs, in dem die Erfolge beschrieben, ihre Kompetenzen, die bewertet werden und die Anweisungen, die mit dem Konzept des lebenslangen Lernens verknüpft werden. Ziel dieser Magisterarbeit, die aus einem theoretischen und einem Praxisteil besteht, ist, die Attribute in den Sprachniveaus (A1, A2, B1, B2 und C1) des Gemeinsamen Europäischen Referenzrahmens zu untersuchen. Unter den deutschen Grammatikfächern sind die Attribute ein sehr wichtiges Fachgebiet. Im theoretischen Teil der Arbeit wird diskutiert, was Attribute sind, wie viele Arten von Attributen bestehen und wie sie klassifiziert werden. Im Praxisteil der Arbeit wurden die Attribute in den Sprachniveaus des Gemeinsamen Europäischen Referenzrahmens untersucht. Zu diesem Zweck wurden die deutschen Sachtexte in den Lehrbüchern von dem Verlag Hueber zu 5 Sprachstufen gesammelt. Bei der Analyse der Attribute wurden von den qualitativen Methoden profitiert. In dieser Studie wird argumentiert, dass die Verwendung und Häufigkeit von Attributen ebenso ein Maß für die Messung der deutschen Sprachkenntnisse sein könne. Ziel ist es somit, eine Verbindung zwischen den Niveaustufen nach dem ‚Gemeinsamen europäische Referenzrahmen für Sprachen' und der Struktur der Attribute herzustellen. Daher ist die Forschungsfrage, ob es einen Zusammenhang zwischen Niveaustufen des GERs und der Strukturen von Attributen gibt. Außerdem wurden die Attribute nach ihren Arten klassifiziert und tabellarisch aufgelistet. Dann wurden die Attribute nach den Sprachniveaus des GERs bewertet. Es wurde festgestellt, dass sich die Attribute in den analysierten Texten auf jeder Niveaustufe (A1, A2, B1, B2, C1) befanden. Es wurde bestätigt, dass insgesamt 89 Attribute in den Niveaustufen vorkommen und die höchste Zahl der Attribute in Texten der Niveaustufe B2 liegt.