Essays on negativity bias in decision making: the role of complementary values in attribute framing effects
Niteliğe dayalı değerlendirmede olumsuzluk yanilgisi ve çerçeveleme etkisi
  1. Tez No: 644988
  2. Yazar: SELİN ERGUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SAYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Herhangi bir konuda degerlendirme yaparken, bireyler olumsuz ozelliklere daha cok onem verirler. Dolayisiyla, son degerlendirmeler ve kararlarda bu olumsuz ozellikler, olumlu özelliklere göre daha cok etki eder. Literaturede olumsuzluk yanilgisi olarak gecen bu etki, simdiye kadar cogunlukla cerceveleme etkisi literaturunde incelenmis ve sadece tek tip nitelik uzerinden arastirilmistir. Iki bolumden olusan bu tez, olumsuzluk yanilgisinin farkli nitelik cesidi ile tanimlanan alternatif degerlendirmelerinde nasil degisecegini arastirmaktadir. Ilk bolümde, cerceveleme etkisi uzerine yapılan calismalarin, olumsuzluk etkisini nasıl inceledikleri tartisilmaktadir. Çerçeveleme etkisi, bireylerin aynı durumlara farklı sunuluş şekli ile farklı tepkiler vermelerini ifade etmektedir. Bu alanda yapılan önceki calismalarin sadece yüzdesel olarak ifade edilen tek tip nitelik uzerinden yapılan degerlendirmeleri inceledikleri tespit edilmiştir. Örnegin, kisiler %10 yagli eti %90 yagsiz ete göre daha kotu olarak degerlendirirler. Oysa ki, her iki durumda da alternatiflerin et ve yag oranlari eşittir. Bu tez, yüzdesel olarak ifade edilmeyen başka nitelikler uzerinden yapılan degerlendirmelerin de olumsuzluk yanilgisina sebep olabileceği hipotize etmektedir. Örnek olarak, bireyler, 15 dakikalik yuruyus mesafesini degerlendiriken, 'ne kadar uzun ise o kadar kotu olur' diye dusunurlerse, verecekleri kararda 'mesafe' kriterinin etkisi, 'ne kadar kısa ise o kadar iyi olur' diye dusunduklerinde verecekleri karara olan etkisine gore daha büyük olur. Ikinci bolum, ilk bolümde öne surulen hipotezlerin deneysel arastirmalarina yer vermektedir. Suana kadar tamamlanan iki deney sonucu göstermektedir ki, bireyler karar verirken degerlendirme kriterlerinin yüzdesel olmayan tanımlanma sekli kişileri başlangıçta farklı tutum ve algıya sevkeder. Sonuc olarak, degerlendirme niteliklerinin bireylerin çözüm alternatiflerini ve seçmelerini etkiledigi ispatlanmistir.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of four essays pertaining to consumer judgment and decision making. It explores the importance of the valence description of an attribute in the context of the attribute framing effect. Attribute framing effect is a well-known phenomenon which refers to the tendency to evaluate an attribute presented in positive terms more favorably than the same attribute presented in negative terms (Levin, Schneider and Gaeth 1998). Prior research on framing effects has consistently used the complementary type of attributes in order to manipulate attribute valence. The present dissertation defines complementary attributes in terms of two key aspects: (i) positivity or negativity of information is determined by different attribute labels (e.g., success vs. failure rates); and (ii) different attribute values induce the same performance level when defined with different labels in positive and negative frames (e.g., 90% success rate vs. 10% failure rate). According to the conceptualization of the present dissertation, such a complementary structure of framed attributes results in three important impacts on evaluations, each of which is explored in a separate chapter: (i) inference effect (Essay 1), (ii) number polarization (Essay 2), and (iii) reverse-associations (Essay 3). The final chapter (Essay 4) concludes with the implication of valence framing on non-complementary attributes. Attribute framing effects rely on the fact that positively (vs. negatively) framed attributes carry positive (vs. negative) information. However, the main premise in Essay 1 is that an attribute frame may not convey either positive or negative information due to the v complementary structure of framed attributes. In fact, attribute frames can evoke positivity and negativity, simultaneously. When confronted with a positively framed attribute, decision makers not only make evaluations based on the given positively framed attribute, but also infer the negatively framed attribute, which has not been supplied. Essay 1 examines the validity of such an inference proposition and its consequences in the domain of attribute framing. Findings reveal that assessing positive and negative associations together lead to a significant negative impact on evaluations. According to the prominent explanation for attribute framing effects, when confronted with a positively framed attribute, triggered affective associations are more favorable than when confronted with a negatively framed attribute (e.g., Levin and Gaeth 1988; Levin, Schneider and Gaeth 1998). In an attempt to understand the role of attribute values in framing effects, Essay 2 and 3 advance alternative explanations that account for the impact of numbers and that builds on the premise that numbers can change attribute framing effects. Essay 2 reveals that numbers may influence the amount/strength of associations; consequently, the framing effect increases when more/stronger associations are triggered. Essay 3 shows that numbers may affect the valence of triggered associations—the framing effect may decrease significantly, even reversing in some instances. Essay 4 discusses the generalization of framing effects to the non-complementary type of attributes, i.e., when the effects of inference and numbers on the framing effect have been eliminated. Findings indicate that framing effects are not limited to complementary type of attributes, rather non-complementary attributes are also susceptible to attribute framing. Moreover, framing effect is more prominent in terms of inherently positive attributes (e.g., food quality) as opposed to inherently negative attributes (e.g., commuting distance). Also, attributes with more ambiguous value ranges (e.g., noise level of a vacuum cleaner) lead to stronger framing effects as compared to more definite value ranges (e.g., commuting time). vi The findings of the current investigation provide important implications for product positioning, product labeling, and advertising messages.