Soyut sanatın gelişim evresi içerisindeki geometrik öğelerinin kullanımı
Use of geometric items in the development phase of abstract art
  1. Tez No: 663853
  2. Yazar: REFİYE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLVELİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Soyut resim sanatında geometrik öğelerin önemini ele alan bu tezde, ilkel çağlardan günümüze kadar olan tüm evrelerine değinilmekte, Batı ve Türk sanatında oluşumundan bahsedilmektedir. Sanatın en erken örneklerini içeren bir kol olan resim dalı, antik çağlarda insanların çevresinde gördüğü nesne ve canlıları basit geometrik şekiller ile mağara duvarlarına nakşetmesiyle ortaya çıkmıştır. Zamanla gerçekçilik ve birebir resmetmenin yükselişe geçmesi ile birlikte kullanımı azalan geometrik öğeler; 20 yy. başlarında öznel ve düşünsel eserlerin ortaya konulduğu yeni bir akım olan soyut resim alanında yeniden tercih edilmeye başlanmıştır. Non figüratif sanat olarak da adlandırılan geometrik soyut sanat, Türk sanat tarihine de Avrupa ile yakın zamanlarda giriş yapmıştır. Batıdaki soyut resim sanatının gelişiminden ve geometrik öğelerin kullanımlarının anlatımıyla birlikte birçok yabancı sanatçıdan örnekler verilmiş ve beraberinde Türk resim sanat tarihinde ilk soyut eser örneklerinden günümüze kadar olan dönem değerlendirilmiş olup Türk soyut resim sanatçıları ve Türk geometrik soyut resim sanatçılarının eserlerinden örnekler incelenmiştir. Resim sanatının ilk ortaya çıkışında rol oynayan ve binlerce yıllar sonra başlayan soyut resim akımı ile birlikte yeniden bu dala ait eserlerin merkezinde yer alan geometrik öğelerin kullanımı üzerinden yola çıkarak, Refiye Güneş, çalışmalarında geometrik form ve salt renk kullanımları ile geometrik soyut sanata değinmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which deals with the importance of geometric elements in abstract painting art, all its phases from primitive ages to the present are touched upon, and its occurrence in Western and Turkish art is mentioned. The branch of painting, which is a branch that contains the earliest examples of art, emerged by embroidering objects and creatures around the ancient times on cave walls with simple geometric shapes. With the rise of realism and one-to-one painting over time, the use of geometric elements has decreased; at the beginning of the 20th century, it has started to be preferred again in the field of abstract painting, which is a new movement where subjective and intellectual works are presented. Geometric abstract art, also known as non figurative art, entered the history of Turkish art at the same ages with Europe. Along with the development of abstract painting in the West and the use of geometric elements, examples from many foreign artists were given and the period from the first abstract works in the history of Turkish painting to the present was evaluated, and examples of the works of Turkish abstract painting artists and Turkish geometric abstract painting artists were examined. With the basis of that the usage of geometric elements played a role at the center of both occurence of painting and the emerge of abstract art which is beginned thousands of years later, Refiye Güneş, touched on geometric form and pure color in her works.