Pomza katkılı normal ve hafif betonların kimyasal durabilitesinin incelenmesi
Analysis of the chemical stability of normal and lightweight concretes that produced with pumice aggregate
  1. Tez No: 663927
  2. Yazar: TAHA SALAH WAHHAB AL-ANTAKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL NİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde en çok kullanılan yapı malzemelerin arasında beton gelmektedir. Betonun ülkemizde üretilmesi, ucuz olması, yangına karşı dayanıklı olması ve istenilen şekli rahatlıkla alabilmesi betonu vazgeçilemez bir yapı malzemesi yapmaktadır. Fakat günümüzde özellikle betonda kullanılan agregaların temininde sıkıntıların çıkması, mevcut agrega ocaklarının kapanması, betonda agrega olarak pomza kullanımını teşvik etmektedir. Yapılan bu çalışmada, betonda iri agrega yerine %50 ve %100 oranlarında pomza kullanımının betonun basınç dayanımına olan etkisi ve kimyasal durabilite performansları araştırılacaktır. Son zamanlarda beton üretiminde kullanılan öğütülmüş yüksek fırın cürufu ve F-tipi uçucu kül gibi malzemelerle farklı tipte betonlar üretilerek mineral katkılı betonlarda pomza kullanımının dayanım ve durabiliteye olan etkisi de incelenecektir. Çalışmada; normal beton (mineral katkısız), cüruf katkılı, uçucu kül katkılı ve ucucu kül+cüruf katkılı betonlar kullanılarak üretilen betonların 28., 120., ve 150. günlerde su ortamında kürlenmesi sonucu basınç dayanımlarının zamanla değişimi incelenmiştir. Ayrıca üretilen betonların %5 sülfürik asit etkisinde durabilite performansları incelenerek numuneler üzerinde görsel inceleme, ağırlık değişimi ve basınç dayanımı testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, pomzalı ile pomzasız betonlar benzer sülfürik asit performansları göstermiştir. Sülfürik asite karşı en iyi durabilite performansını uçucu kül+cüruf içeren betonlar göstermiştir. Pomzasız ve %50 pomzalı betonlarda en yüksek dayanım normal betonlarda, %100 pomza içeren numunelerde ise en yüksek basınç dayanımı uçucu külle üretilen betonlarda elde edilmiştir. Yapılarda kullanım için iri agrega yerine %50 pomza kullanılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most common structure available today is concrete. The production of concrete in our country, being cheap, resistant to fire and taking the desired shape easily makes concrete an indispensable building material. But todays, problems occur especially in the supply of aggregates used in concrete, closure of existing aggregate quarries, and the use of pumice as aggregate in concrete encourages. In this study, the effect of using 50% and 100% pumice instead of coarse aggregate on the compressive strength and chemical durability performance of concrete will be investigated. Different types of concretes will be produced with materials such as ground blast furnace slag and F-type fly ash recently used in concrete production, and the effect of pumice use on strength and durability in mineral-added concretes will also be examined.in this Study; The change in compressive strength over time was investigated as a result of curing in water environment on the 28th, 120th and 150th days of the concrete produced by using normal concrete (without mineral additive), slag added, fly ash added, and fly ash + slag added concretes. In addition, the durability performances of the concrete produced under the effect of 5% sulfuric acid were examined and visual inspection, weight change and compressive strength tests were performed on the samples. According to the results, pumice and non-pumice concretes showed similar sulfuric acid performances. Concretes containing fly ash + slag showed the best durability performance against sulfuric acid. The highest strength in concretes without pumice and with 50% pumice was obtained in normal concretes (without mineral additive), and in concretes containing 100% pumice, the highest compressive strength was obtained in concretes produced with fly ash. It is recommended to use 50% pumice instead of coarse aggregate for use in buildings.