Güneş enerjisi ile soğutma sistemleri (Denizli ilinde uygulama)
- Tez No: 2466
- Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu çalışmada, güneş enerjisiyle çalışan soğutma sistem lerinin genel tanıtımı yapılmış, bu sistemlerden absorbsiyonlu soğutma sistemi ele alınarak, çalışma prensibi ve kullanılan soğutkan çiftleri, verim, debi ve pompa işi yönünden incelen miştir. Uygulama alanı olarak, Denizli ilinde bir bina seçilmiş, hazırlanan bilgisayar programları yardımıyla, yaz ayları için, aylık ısı kazançları, güneş radyasyonu ve kollektörde toplanan faydalı snerji hesaplanmıştır. Bulunan değerlere göre, gerek li enerjinin ne kadarının güneş enerjisinden karşılanabileceği ve aylık kollektör verimleri saptanmıştır. Aylık maksimum ısı kazancına göre, absorbsiyonlu soğut ma sistemi seçilmiş, çalışma elemanları için, sıcaklıklar, debiler ve sistemin verim katsayısı hesaplanmıştır. Yapılan ekonomik analiz sonucunda, bina için optimum kollektör alanı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, solar cooling systems have generally been described/ among theese systems absorption cooling system, have been examined in operating principle and working fluid combinations have been examined in performance, flow rate and pump work. As an application place, a building in Denizli has been chosen and for the summer period with the aid of computer programmes. Monthly heat gain, solar radyation and the useful energy collected in the collector have been calculated. According to the value obtained in this calculation how much of the energy required is supplied from solar energy and monthly collector performance are determined. According to the monthly maximum heat gain the absorp tion cooling system has been chosen and for operating parts of the system the temperature the flow rata and the coefficiant of performance has been calculated. With the summary of the economic analysis optimum collector area for the building has been determined.