Periopatojen bakterilerin kalsifikasyon kabiliyetlerinin in vitro incelenmesi
In vitro investigation of periopathogens calcification capabilities
- Tez No: 663974
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT DEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; diştaşı içerisindeki varlığı daha önceki çalışmalarda belirlenmiş olan bazı periopatojen bakterilerin periodontal hastalığa neden olmalarının yanı sıra diştaşı oluşumunda rol alıp almadıklarının in vitro ortamda araştırılmasıdır. Bunun yanı sıra bazı dental plak bakterilerinin diştaşı oluşumunda aktif yada pasif rol alıp almadıklarının belirlenmesi de amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada P. gingivalis, A. actinomycetemcomitans, F. nucleatum, C. matruchotii, C. albicans, S. sanguis, S. mutans ve S. gordonii mikroorganizma suşları kullanıldı. Mikroorganizmaların canlandırılması ve inkübasyonu için TSBY, SDA ve BHI besiyerleri hazırlandı. Kalsifikasyon çalışmaları için katı (B-2, B-4, modifiye), sıvı besiyerleri ve MSB uygulama tamponu hazırlandı. Kalsifikasyon yapıp yapmadıkları ışık mikroskobu ve spektrofotometre ile incelendi. Bulgular: Katı besiyeri bulguları; B-2 besiyerinde S. mutans, S. sanguis, S. gordonii ve C. albicans kalsifikasyon oluştururken B-4 besiyerinde ise sadece C. albicans'ın kalsifikasyon oluşturduğu gözlendi. Modifiye besiyerinde ise herhangi bir tesbit yapılamadı. Sıvı besiyeri bulguları; S. mutans, S. sanguis, S. gordonii ve C. albicans'ın kalsifikasyon oluşturduğu gözlendi. MSB bulguları; S. mutans, S. sanguis, S. gordonii ve C. matruchotii'nin kalsifikasyon oluşturduğu gözlendi. Sonuç: S. mutans, S. sanguis, S. gordonii'nin diştaşı oluşumuna hem aktif hem de pasif, C. albicans'ın sadece aktif, C. matruchotii'nin ise sadece pasif katılım gösterdiği belirlendi. Periopatojen bakterilerin kalsifikasyon kabiliyetlerinin in vitro incelenmesi sonucu P. gingivalis, A. actinomycetemcomitans ve F. nucleatum'un diştaşı oluşumuna katılmadıkları ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to investigate some periopathogens which determined in dental calculus and cause periodontal diseases in the formation of calculus in vitro. In addition some dental plaque bacteria want to be invesitigated in active or passive role of dental calculus formation. Material and Method: Strains of P. gingivalis, A. actinomycetemcomitans, F. nucleatum, C. matruchotii, C. albicans, S. sanguis, S. mutans and S. gordonii used in the study. TSBY, SDA and BHI mediums were prepared. Solid (B-2, B-4, modified), liquid mediums and MSB buffer were prepared for calcification study. Calcification capabilities examined with light microscope and spectrophotometer. Results: Solid medium findings; we observed that S. mutans, S. sanguis, S. gordonii and C. albicans created calcification in B-2 medium, in B-4 medium only C. albicans calcification was observed. We couldn't made any determination in modified medium. Liquid medium findings; it was observed that S. mutans, S. sanguis, S. gordonii and C. albicans created calcification. MSB findings; S. mutans, S. sanguis, S. gordonii and C. matruchotii created calcification. Conclusion: S. mutans, S. sanguis, S. gordonii both actively and passively participate in formation of dental calculus, C. albicans only actively participate, C. matruchotii was found to passively participate. Result of in vitro investigation of periopathogens calcification capabilities, P. gingivalis, A. actinomycetemcomitans, F. nucleatum were found to not participate in the formation of dental calculus