The capacitated vehicle routing problem with simultaneous pickup-delivery and time windows in the sustainable food supply chains
Sürdürülebilir gıda tedarik zincirlerinde zaman pencereli ve eşzamanlı toplama-teslimatlı kapasite kısıtlı bir araç rotalama problemi
- Tez No: 663973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SEDEF MERAL, PROF. DR. FERDA CAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalışmamızın amacı, bozulabilir gıda tedarik zincirlerinde ulaştırma planlamasıdır. Bu problem, bozulabilir ürünler için eşzamanlı toplama-teslimat yapan esnek zaman pencereli araç rotalama problemi (VRPSPD-STW-P) olarak modellenir. Amaç, değişken ulaşım maliyetleri, araçla ilgili sabit maliyetler, gıda kalitesi bozulma maliyetleri ve zaman penceresi ihlâli maliyetlerinden oluşan toplam maliyetin en aza indirilmesidir. Problem karışık tamsayılı doğrusal programlama modeli olarak formüle edilir. Ayrıca VRPSPD-STW-P problemini çözmek için geliştirilen metodolojide sezgisel ve metaheuristik algoritmalar önerilir. Geliştirilen metodoloji iki aşamadan oluşur: birinci aşamada olurlu başlangıç çözümleri elde edilir ve ikinci aşamada genetik bir algoritma ile bu çözümler geliştirilir. Bu aşamalarda, ilk önce araçlar için talep noktalarının kümelenmesine ve en iyi rotaların belirlenmesi için farklı rota belirleme algoritmalarına dayanan bir yöntem kullanılır; bu yöntem aslında ana problemi, eşzamanlı toplama-teslimat yapma amacı ile talep noktalarını ziyaret eden birden-fazla-gezgin-satıcılı problem olarak (m-TSPSPD) çözmeye denk gelir. Daha sonra m-TSPSPD'nin çözümü, araç kapasiteleri ve rota uzunlukları dikkate alınarak olurluğu açısından kontrol edilir; olurlu bulunan bu uygulanabilir araç rotaları, eşzamanlı toplama-teslimatlı (VRPSPD) araç rotalama probleminin çözümünü oluşturur. Son olarak, VRPSPD çözümü, talep noktalarının zaman penceresi ve kalite kısıtlamaları dikkate alınarak değerlendirilir (VRPSPD-STW-P). Çözüm metodolojimiz, kesin-çözüm yaklaşımları ile elde edilen çözümler ile karşılaştırıldığında çok daha az hesaplama süresi içinde umut verici çözümler sunar.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is transportation planning in perishable food supply chains. We model this problem as the vehicle routing problem with simultaneous pickup and delivery, and soft time windows for perishable products (VRPSPD-STW-P). The objective is to minimize the total costs, consisting of variable transportation costs, vehicle-related fixed costs, food quality degradation costs, and time-window violation costs. We formulate the problem as a mixed-integer linear programming model. Moreover, we propose heuristic and metaheuristic algorithms in the methodology to solve the VRPSPD-STW-P. Our methodology comprises two phases: obtaining initial solutions in the first phase and improving these solutions by a genetic algorithm in the second phase. In these phases, we first employ a method based on the clustering of nodes for the vehicles and different routing heuristics to generate the best routes for the vehicles; that is, solving the problem as an m-traveling salesperson problem with simultaneous pickup and delivery (m-TSPSPD). Then the solution of the problem m-TSPSPD is checked for feasibility taking into account the vehicle capacities and tour lengths; the feasible routes are then the solutions for the vehicle routing problem with simultaneous pickup and delivery (VRPSPD). Finally, the VRPSPD solution is evaluated considering the time window and quality constraints (VRPSPD-STW-P). Our solution methodology yields promising solutions in much less computational time than the solutions generated by the exact solution procedures.