Septoplasti ve nazal valv cerrahisinde akustik rinometri, rinomanometri ve NOSE Skalasının klinik önemi
Clinical significance of acoustic rhinometry, rhinomanometry and NOSE Scale in septoplasty and nasal valve surgery
  1. Tez No: 664100
  2. Yazar: ÖZLEM AKKOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Nazal septum deviasyonu ve nazal valv patolojileri en sık görülen nazal obstrüksiyon sebeplerindendir. Bu patolojilerin tanısında anamnez ve klinik değerlendirme oldukça önemli bir yere sahiptir. NOSE skalası, burnun solunum fonksiyonlarının subjektif, akustik rinometri ve rinomanometri ise objektif olarak değerlendirilmesinde kullanılabilen yöntemlerdir. Bu çalışma nazal septum deviasyonu ve nazal valv patolojisi olan ve bu sebeple nazal cerrahi geçiren hastalarda preoperatif tanı koyma ve cerrahi başarıyı değerlendirmede NOSE skalasının, akustik rinometri ve rinomanometrinin önemini ortaya koyabilmek için gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız 36'sı nazal septum deviasyonu, 31'i nazal septum deviasyonu ve nazal valv patolojisi olan toplam 67 nazal obstrüksiyon hastası üzerinde prospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Nazal septum deviasyonu olan hastalara septoplasti, nazal valv patolojisi olan hastalara da septoplasti ve spreader greft tekniği ile nazal valv cerrahisi uygulanmıştır. Tüm hastalar ameliyat öncesi ve sonrası NOSE skalası, akustik rinometri ve rinomanometri ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak her iki gruptada postoperatif dönemde anlamlı oranda düzelme saptanmıştır. Aynı zamanda minimal kesit alanı ile, hem nazal direnç hem de nazal volüm değerleri arasında korelasyon olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nasal septum deviation and nasal valve pathologies are the most common causes of nasal obstruction. History and clinical evaluation have a very important place in the diagnosis of these pathologies. The NOSE scale can be used to evaluate the respiratory functions of the nose subjectively, and acoustic rhinometry and rhinomanometry are methods that can be used objectively. This study was carried out to reveal the importance of the NOSE scale, acoustic rhinometry and rhinomanometry in preoperative diagnosis and evaluation of surgical success in patients with nasal septum deviation and nasal valve pathology and therefore underwent nasal surgery. Our study was carried out prospectively on a total of 67 nasal obstruction patients, 36 of whom had nasal septum deviation, 31 nasal septum deviation and nasal valve pathology. Septoplasty was applied to patients with nasal septum deviation, and nasal valve surgery with septoplasty and spreader graft technique was applied to patients with nasal valve pathology. All patients were evaluated with NOSE scale, acoustic rhinometry and rhinomanometry before and after surgery. As a result, a significant improvement was found in both groups in the postoperative period. There was also a correlation between the minimal cross-sectional area and both nasal resistance and nasal volume values.