Alt ekstremite cerrahisinde turnike uygulamasının optik sinir kılıfı çapı ve serebral oksijenizasyon üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of tourniquet application on optic nerve sheath diameter and cerebral oxygenation during lower extremity surgery
  1. Tez No: 664099
  2. Yazar: BAHAR SAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHŞAN DİLEK OKYAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızda alt ekstremite cerrahisinde turnike uygulamasının optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) ve serebral oksijenizasyon üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Genel anestezi altında turnike uygulanarak alt ekstremite cerrahisi geçirecek 18 yaş üzeri, ASA I-II risk grubu 43 hasta çalışmaya dahil edildi. Rutin hemodinamik monitörizasyona ilaveten near infrared spektroskopi monitörizasyonu ile serebral oksijen saturasyonları (rSO2) ölçüldü. Bilateral bazal OSKÇ'leri ultrasonografi ile ölçüldü. Rutin anestezi indüksiyonu sonrası idame sevofluran ve remifentanil ile sağlandı. Cerrahiye başlamadan önce turnike 300 mmHg basınçta şişirildi. İntraoperatif monitörize edilen parametreler ve OSKÇ ölçümleri düzenli aralıklarla kaydedildi. Turnike süresi kaydedildi. Tüm hastaların monitörize edilen verileri zaman aralıklarına göre değerlendirildi. Hastalara ayrıca pre ve postoperatif standardize mini mental test (SMMT) uygulandı. Hastalar OSKÇ'lerine göre (≥5 mm ve
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effect of tourniquet application on optic nerve sheath diameter (ONSD) and cerebral oxygenation during lower extremity surgery. Materials and Methods: Forty-three ASA I-II patients aged >18 years scheduled for lower extremity surgery using tourniquet application under general anesthesia were included in the study. Cerebral oxygen saturation (rSO2) was measured using near-infrared spectroscopy in addition to routine hemodynamic monitoring. Bilateral basal ONSDs were measured by ultrasonography. Anesthesia was maintained using sevoflurane and remifentanil after routine anesthesia induction. Before initiating the surgery, the tourniquet was inflated to a pressure of 300 mmHg. Intraoperatively monitored parameters and ONSD measurements were recorded at regular intervals. Tourniquet application time was recorded. All the monitored data of the patients were evaluated according to the time intervals. Standardized mini-mental state examination (MMSE) was also applied pre-and postoperatively to the patients. Patients were divided into groups according to ONSD values (≥5 mm and