İntrasubstans meniskal lezyonlarda ultrasonografi eşliğinde menisküs içi trombositten zengin plazma uygulanması. Radyolojik ve fonksiyonel sonuçlar.
Radiological and functional outcomes of ultrasound-guided PRP injections in intrasubstance meniscal degenerations
  1. Tez No: 664114
  2. Yazar: OSMAN NURİ ÖZYALVAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: İntrasubstans meniskal dejenerasyonlar menisküsün eklem ile ilişkili olmayan, MR da sinyal artışı ile bulgu veren lezyonlarıdır. Gelende hekimlerce önemsenmeyen ve tedavi edilmeyen bu lezyonlar sanıldığı kadar masum değildir. Yaşam kalitesini düşürebilecek kadar semptomatik olabilecekleri gibi ekleme ulaşan yırtıklara kadar ilerleyerek cerrahi gerektirebilirler. Bu lezyonların gerek oluş mekanizması gerek tedavi edilme gerekliliği gerekse tedavi şekli ile ilgili literatür bilgisi oldukça kısıtlıdır. PRP uygulaması günümüzde oldukça popüler hale gelen, içerdiği yoğun doku iyileştirici faktörler sayesinde tıpta çok farklı alanlarda başarılı sonuçların elde edildiği doğal bir tedavi yöntemidir. Çalışmamızın amacı PRP nin intrasubstans meniskal lezyonların tedavisine olan etkisini belirlemektir. Bu sayede oldukça sık görülen, büyük sosyal ve ekonomik kayıplara neden olabilen intrasubstans meniskal lezyonların tedavisinde geleceğe ışık tutabilecek bilgiler elde edilebilecektir. Çalışma Planı: Çalışmamıza hastanemizde intrasubstans menisküs yırtığı nedeni ile tedavi uygulanan 39 hasta dahil edildi. Ultrasonografi eşliğinde intrasubstans meniskal lezyon içerisine PRP enjeksiyonu yapılan 23 hasta ve konservatif tedavi uygulanan 19 hasta olmak üzere 2 grup oluşturuldu. Grupların radyolojik (MR) ve fonksyonel sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: PRP tedavisi uygulanan hastaların ortalama 4,4 aylık takiplerinde işlem öncesi ve sonrası skorlamaları ile karşılaştırıldı. IKDC skorlamalarında sınırda anlamlı fark (p=0,096) Lysholm skorlamalarında ise anlamlı fark (p=0,021)tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Intrasubstance meniscal degenerations are lesions that are unrelated to joint and produce enhanced signals in MRI. These lesions are usually overlooked and left untreated by the physicians, however they are not innocent. They can be so symptomatic to lower the quality of life and may even require surgical intervention by progressing towards the tears reaching to the joint. There are limited literature data about occurrence mechanism of these lesions, requirements for the treatment and treatment modality. PRP application is a natural treatment method that has currently become rather popular and it provides successful results in several distinct areas of the medicine. Purpose of our study is to determine efficiency of PRP on treatment of intrasubstance meniscal lesions. Through this application, new information can be achieved on treatment of intrasubstance meniscal lesions that are common and can potentially result in enormous social and economic losses. Methods: Thirty-nine patients treated for intrasubstance meniscus tear at our hospital were included in this study. Two groups were formed by 23 patients who underwent PRP injection and 19 patients who were treated conservatively. Radiologic (MRI) and functional results of the groups were compared. Results: Pre-procedure and post-procedure scores of the patients who received PRP therapy were compared during average 4.4 months of follow up. Borderline significant difference in IKDC scores (p=0,096) and statistically significant difference in Lysholm scores (p=0,021) were found.