Veri koruma görevlisi
Data protection officer
  1. Tez No: 664149
  2. Yazar: GAMZE NUR KESKİNKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler kişisel verilerin korunmasına duyulan ihtiyacın artmasına sebep olmuş ve bu durum mevcut veri koruma kurallarının güncellenmesini ve veri koruma hukukunda birtakım yenilikler yapılmasını zorunlu kılmıştır. Bu ihtiyacın sonucu olarak Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü kabul edilmiş ve bu yasal düzenleme ile birtakım yenilikler veri koruma hukukunda yer edinmiştir. Tüzük ile veri koruma hukukunda yer verilen kavramlardan birisi de Tüzük'te“Data Protection Officer”(DPO) olarak anılan“Veri Koruma Görevlisi”dir. Bu çalışma kapsamında Avrupa Birliği mevzuatında yer alan ancak henüz ülkemiz veri koruma mevzuatında hakkında açık bir düzenleme bulunmayan ve veri koruma aktörlerinden biri olan“Veri Koruma Görevlisi”incelenmiş ve Türkiye'de“Veri Koruma Görevlisi”kurumuna ilişkin yapılacak muhtemel düzenlemelere ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, kişisel verilere ilişkin temel kavramlara, kişisel verilerin hukuki niteliğine ve kişisel verilerin korunması alanındaki ulusal ve uluslararası düzenlemelere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise veri koruma hukukuna ilişkin temel ilkeler ile özellikle hesap verilebilirlik ilkesi çerçevesinde uyumluluğu artırmaya ilişkin kurallar incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde, veri koruma görevlisinin belirlenmesi, konumu ve görevleri açıklanmış; Türkiye'deki veri koruma hukuku düzenlemeleri açısından veri koruma görevlisi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in information and communication technologies caused an increase in the need of protection of personal data. This situation required an update in current data protection rules and some reforms in data protection law. As a result, General Data Protection Regulation (Regulation) is enacted; and with this regulation some reforms entered in data protection law. Data Protection Officer (DPO) is one of the terms mentioned in the Regulation regarding data protection law. This thesis examines one of the data protection actors which is mentioned in the EU legislation which is not yet regulated in our country the 'Data Protection Officer'. Writer evaluates prospective legal regulations related to 'Data Protection Officer' in Turkish law. This thesis comprises of three main chapters. Under the first chapter, writer aims to evaluate fundamental terms, legal nature and characteristic of personal data followed by comparison of national and international regulations. Under the second chapter, fundamental concepts of data protection law and rules on promoting compliance within the scope of accountability principle are specifically analysed. The third and final section, examines designation process, position and tasks of data protection officer. Also this chapter evaluates data protection officer in regards to data protection regulations in Turkey.