Aydın ilindeki amatör futbol liglerinde oynayan futbolcuların yeme tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of eating attitude and behavior of football players in amateur football league in Aydin
  1. Tez No: 664191
  2. Yazar: MEHMET CAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Yeme bozuklukları yüksek mortalite oranına sahip klinik ruhsal bozukluklardır. Yeme bozukluğu sporcularda genel popülasyondan daha yüksek oranda gözlenmektedir. Yeme bozukluklarının erken dönemde saptanması hem sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını hem de sporcunun performansının olumsuz etkilenmesini engellemektedir. Bu nedenle araştırmada 2019-2020 Futbol Sezonunda Aydın ilindeki Amatör Futbol Liglerinde oynayan futbolcuların yeme tutum ve davranışlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemi 2019-2020 Futbol Sezonunda Aydın ilindeki Amatör Futbol Liglerinde oynayan rastlantısal örneklem yöntemi belirlenen 529 gönüllü futbolcudan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Yeme Tutum Anketi (YTT 40) kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS 25,0 paket programında %95 güven aralığında ve 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Eating disorders are clinical mental disorders with a high mortality rate. Eating disorders are observed at a higher rate in athletes than in the general population. Detecting eating disorders in the early period prevents both the emergence of health problems and the adverse effects of the athlete's performance. For this reason, it is aimed to determine the eating attitudes and behaviors of football players who play in the Amateur Football Leagues in Aydin in the 2019-2020 Football Season. The sample of the study consists of 529 volunteer football players who played in the Amateur Football Leagues in Aydin during the 2019-2020 Football Season. Personal Information Form and Eating Attitude Questionnaire (YTT 40) were used as data collection tools in the study. The data obtained were evaluated in the SPSS 25,0 package program at 95% confidence interval and 0,05 significance level.