Relationship between organizational silence and psychological capital, differentiation of X and Y generations: An example in a public organization
Örgütsel sessizlik ve psikolojik sermaye arasındaki ilişki, X ve Y jenerasyonuna göre farklılaşması: Bir kamu kuruluşu örneği
- Tez No: 664192
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN TİLEYLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışma hayatında, çalışanların verimliliğinin artırılması ve örgütün çıktı sonuçlarının yükseltilmesi çok büyük bir önem arz etmektedir. Çalışanların kendilerine güvenmeleri, her zaman olumlu düşünce yapısına sahip olmaları, sorunlar karşısında sabretmeleri ve dayanıklı olmaları olarak tanımlanan psikolojik sermayelerini artırmaları, örgütün iyileştirilmesi için yeni fikir ortaya çıkarma istekleri, kendilerini ifade etmekten çekinmemeleri ile örgütsel sessizliği azaltmaları bireysel düzeyde çalışan performansını artıracak ve bu da örgütün hedefine ulaşmasında yardım edecektir. Günümüzde çalışma hayatına bakıldığında, zorunlu emeklilik yaşının 65 olduğu kabul edilirse, iş hayatında çoğunlukla X ve Y olarak iki kuşağa mensup bireylerin birlikte çalıştığı görülmektedir. X kuşağı daha kıdemli ve tecrübe sahibi olarak Y kuşağına rehberlik etmek istemektedir. Ancak Y kuşağı daha dinamik olup, eski usul çalışma şartlarından hoşlanmamaktadır. Ayrıca gelişen teknolojiyi X kuşağına göre daha çabuk kabul etmektedirler. X kuşağı ise iş tanımlarının net olmasını istemekte ve değişiklikten hoşlanmamaktadır. Bu araştırmamızda örgüt bireylerinin sahip oldukları psikolojik sermaye ile örgütsel sessizliğin ilişkisi incelenecektir. Ayrıca X ve Y kuşağının bu iki başlıkta farklılık gösterip göstermediğine cevap vermeye çalışılacaktır. Araştırmada Örgütsel Sessizlik ve Psikolojik Sermaye anketi kullanılacak olup, anket bir bilim ve teknoloji sektöründe faaliyet gösteren bir kamu kuruluşuna uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
It is of great importance to increase productivity of employees in working (or business) life and to increase output results of organization. Employees' confidence in themselves, having a positive mindset, increasing their psychological capital which is defined as being patient and resilient in the face of problems, their willingness to come up with new ideas for the improvement of organization, reducing organizational silence by not hesitating to express themselves will increase the performance of the employees at the individual level and this will help organization achieve its goal. Taken business life today and the mandatory retirement age of 65 into consideration, it is seen that individuals from two generations, X and Y, mostly work together in business life. Generation X as more senior and experienced wants to guide generation Y. However, Generation Y is more dynamic and does not like old-fashioned working conditions. In addition, they accept developing technology more quickly than generation X. Generation X wants to have clear job descriptions and does not like changes. In this research, the relationship between psychological capital, which members of organization have, and organizational silence will be examined. In addition, it will be tried to answer whether the X and Y generations differ in these two headings. Organizational Silence and Psychological Capital survey will be used in the research and the survey will be applied to a public institution operating in the science and industry sector.