Yenidoğan tarama ABR testinden kalan bebeklerde risk faktörlerinin incelenmesi
Investigation of risk factors in newborn surviving ABR test in infants screening
- Tez No: 664247
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZKIRIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma; ülkemizde yenidoğan bebeklere uygulanan işitme tarama testi protokolünce yapılan Tarama ABR (T-ABR, Tarama İşitsel Beyin Sapı Cevabı) Testi'nden kalan bebeklerde risk faktörlerinin incelenmesi, testten kalan bebeklerin karşılaştırmasını yapmak ve risk faktörü varsa bu risk faktörlerinden hangisi ya da hangilerinin işitme açısından daha tehlikeli olduğunu ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Plan: Retrospektif, klinik arşiv çalışması Yer: Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi Odyoloji Kliniği Yöntem: Çalışmaya 0-1 yaş arası yaklaşık 800 yenidoğan bebek dâhil edildi. Çalışmaya katılan bebeklere ilk doğdukları günü takip eden gün içerisinde ya da daha sonrasında kliniğe ayaktan başvuran randevulu ya da randevusuz şekilde yenidoğan tarama ABR testi yapıldı. Çalışmaya işitme açısından risk taşıyan ya da taşımayan tüm bebekler dâhil edildi. Yapılan işitme tarama testinden herhangi bir şekilde kalan bebekler çalışmanın ana grubunu oluşturdu. Çalışmaya katılan bebeklerin demografik özellikleri belirlendi. Sonuç: Yapılan çalışmada 800 bebekten 127 tanesinin herhangi bir nedenden dolayı en az bir kulağından tarama testinden geçemediği gözlenmiştir. Tarama testinden geçemeyen bebeklerin 29 tanesinde adı geçen risk faktörlerinden en az bir tanesi gözlenmiştir. 98 bebeğin ise herhangi bir risk faktörü taşımamasına rağmen en az bir kulaktan testten kaldığı görülmüştür. Bu durum anlamlı fark oluşturmakta ve tarama testlerinde otoskopik muayene ve ek test yöntemlerinin kullanılması yönünde bizi yönlendirici etkide bulunmaktadır. Ayrıca ilk test süresinin doğumdan hemen sonra yapılıp yapılmaması ile ilgili de şüphe uyandırmaktadır. Risk faktörü diye belirlenen değişkenler örneklemde çok az kişide görüldüğünden, araştırmaya dahil edilen bebek sayısının artırılmasının anlamlı fark bulunma ihtimalini artıracağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler Yenidoğan, tarama ABR, ABR, işitme tarama
Özet (Çeviri)
Purpose: This study is conducted to examine the risk factors in infants who fail the Screening ABR (T-ABR, Screening Auditory Brainstem Response) Test that performed according to the hearing screening test protocol in our country. Also this study is carried out to compare the infants who fail from the test, and it has been planned to reveal which or which of these risk factors are more dangerous for hearing in case of a risk factor. Plan: Retrospective, clinical archive study Place: Eskişehir Yunus Emre State Hospital Audiology Clinic Method: Approximately 800 infants aged 0-1 years were included in the study. Infants screening ABR test was performed on the babies participating in the study within the day following their first birth or later. Every infant, with or without an outpatient appointment, was subjected to this test. All infants with or without hearing risk were included in the study. However, infants who failed the hearing screening test for any reason constituted the main group of the study. The demographic characteristics of the babies who participated in the study were determined. Conclusion: As a result, it was observed that 127 out of 800 infants could not pass screening test in at least one ear for any reason. It is discovered that at least one of the mentioned risk factors was noticed in 29 of the infants who did not pass the screening test. It was also recorded that 98 infants failed at least one ear test, although they did not have any risk factors. This situation creates a significant difference and guide us to use the otoscopic examination and additional test methods in screening tests. It also raises doubts about whether the first test period should be performed immediately after birth. In addition, since the results obtained from the number of babies included in the study are not sufficient to support the hypothesis, so it is thought that repeating the study by increasing the number will find considerable results. Keywords Infants, screening ABR, ABR, hearing screening