Familyal adenomatöz polipozis hastalarında ileal poush anal anastomoz ileorektal anastomozun karşılaştırılması
Comparison of ileorectal anastomosis with ileal poush anal anastomosis in patients of family adenomatous polyposis
- Tez No: 664248
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ÇAKABAY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
 - Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: FAP kesin tedavisi cerrahi olan bir hastalıktır . FAP hastalarına uygulanacak cerrahi prosedür konusunda yaygın bir tartışma sürdürülmektedir. Total Proktokolektomi ve Kalıcı İleostomi, Kolektomi İleorektal Anastomoz (IRA), Restoratif Proktokolektomi, İleal poş-Anal Anastomoz (IPAA) üç cerrahi seçenektir. Her cerrahi yöntemin avantaj ve dezavantajı mevcuttur. IRA prosedürü göreceli olarak daha kolay, daha az komplikasyona yol açan bir prosedür iken rektal kanser gelişme riski daha yüksek ve sık endoskopi takibi gerekmektedir. IPAA prosedürü ise IRA'ya nazaran daha zor ve komplikasyonlara yol açan bir prosedür iken rektal kanser riskini fazla eliminize etmektedir. Biz çalışmamızda her iki prosedürün yaşam kalitesine olan etkisini karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız retrospektif klinik çalışma olup, çalışmaya Diyarbakır Gazi YAŞARGİL Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Kliniği'nde 2014-2019 yılları arasında FAP nedeniyle opere edilen 40 hasta dahil edilmiştir. Kolorektal kanser tanılı hastalar, ulaşılamayan ve gönüllü olmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışma grubunun 25'ine Total Kolektomi İleorektal Anastomoz prosedürü, 15'ine ise Total Proktokolektomi İleal Poş-Anal Anastomoz prosedürü uygulanmıştır. Diyarbakır Gazi YAŞARGİL Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Etik Kurulu'ndan onay alındı. Hastalara yüz yüze veya telefon ile SF-36 yaşam kalitesi anket formu uygulanarak veriler toplandı. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) aracılığıyla bilgisayar ortamına yüklendi ve değerlendirildi. Kolmogorov-Smirnov Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE: FAP is a disorder which its main treatment is surgery. The surgery procedure which will be implemented to the FAP patients is not clear. Total Proctocolectomy and Permenant Ileostomy, Total Colectomy Ileorectal Anastomosis (IRA) and Total Proctocolectomy Ileal poush Anal Anastomosis (IPAA) are three options of surgery. Each surgery procedure has advantages and disadvantages. While IRA procedure is simple and has less complication, development of rectal cancer risk is higher and the needs frequently endoscopic surveillance. Besides IPAA is more difficult and cause more complications than IRA but decrease risk of development rectal cancer than IRA. The aim of our study is to compare the effect of surgery procedures on quality life between Ileoractal Anastomosis and Ileal Poush Anastomosis patients. MATERİALS and MEHTODS: Our study is a retrospective clinic research. The patients who are operated in Diyarbakır Gazi Yaşargil Health Application and Research Center of General Surgery, between the years 2014-2019 due to FAP are included. 25 patients of study group performed IRA, 15 of them performed IPAA. This study is approved by ethical committee of Diyarbakır Gazi Yaşargil Health Application and Research Center. Data was collected via using SF-36 quality of life questionnaire by face to face or by phone.Datas were computerized and evaluated using SPSS (Statistical Package for Social Sciences). . Kolmogorov-Smirnov Test and Mann-Whitney U Test is used.