Cumhuriyet Dönemi Kars'ta tarımsal faaliyetler (1920-1980)
Agricultural activities in Kars in the Republic Period (1920-1980)
- Tez No: 664292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT ORAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada 1920-1980 yılları arasında Kars ilinde tarımsal üretime dair yapılan faaliyetler ve bölgede yaşanan sosyo-ekonomik ve coğrafi gelişmeler ile bu faaliyetler ve gelişmelerin tarımsal üretim verileri üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Sonuç olarak, 1920-1980 dönemi Kars ilinde gerçekleştirilen tarımsal üretim faaliyetlerine bakıldığında, tarımsal üretimin genel olarak dalgalı bir eğilim göstermekle birlikte, her dönemde, bir önceki döneme göre olumlu gelişmelerin yaşandığı görülmektedir. Millî Mücadele döneminde ve Cumhuriyetin ilk yıllarında genellikle köylü nüfusun kalkınması ve üretime dahil edilmesine yönelik tarımsal uygulamaların varlığı dikkat çekerken, 1950 yılı itibariyle küresel gelişmelerinde etkisiyle tarımda modernleşme hız kazanmış, bu durum doğal olarak tarımsal üretimin de artmasına neden olmuştur. En yüksek üretim verilerine 1970-1980 döneminde ulaşılırken, yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmelerin yıllar itibariyle üretim verilerine de yansıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the activities related to agricultural production and the socio-economic and geographical developments in the region between 1920-1980 and the effects of these activities and developments on agricultural production data. As a result, when the agricultural production activities carried out in Kars province in 1920-1980 period are analyzed, it is seen that although agricultural production generally shows a fluctuating trend, there are positive developments in every period compared to the previous period. While the existence of agricultural practices for the development and inclusion of the peasant population in the National Struggle period and in the early years of the Republic was noteworthy, modernization in agriculture gained momentum due to its global development as of 1950, which naturally increased agricultural production. While the highest production data were reached in the 1970-1980 period, it is seen that the social and economic developments experienced were reflected in the production data over the years.