Türk hukukunda hapis cezalarının infazında kanunilik ilkesi
The principle of legality in Turkish law on the execution of criminal sentences
- Tez No: 664352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazına İlişkin Kanun, cezanın özüne etki eden bazı hususları yönetmeliklerle düzenlemeye bırakmış ve idarenin disiplin işlemleriyle kişilerin cezaevinde kaldıkları sürenin etkilenmesine izin vererek idarenin işlemleriyle kişilerin hürriyetinin etkilenmesine imkan bırakmıştır. Hukukumuzun temel prensiplerinden olan suçta ve cezada kanunilik ilkesi, tüm cezaların kanunla düzenlenmesini gerektirir. Kanımızca bu ilke, sadece mahkemenin kararına yazacağı ceza miktarının belirlenmesi yönüyle değil, aynı zamanda kişinin cezaevinde kaç gün fiilen kalacağını belirleyen infaz hukuku için de uygulanmalıdır. Bu sebeple hem anlaşılamaz ve öngörülemez hale gelen ceza infaz sistemimizin yenilenmesi ve basitleştirilmesi, hem de yönetmelikler ve idarenin işlemleriyle kişilerin özgürlüklerine müdahale edilmesi engellenmelidir. Bu tezimizde, ceza infaz sisteminde kanunilik ilkesine aykırı gördüğümüz hususları ve aykırılıkların düzeltilmesi için çözüm önerilerimizi dikkatinize sunduk.
Özet (Çeviri)
In leaving certain matters that impact the core of sentences open to regulation by the administration's by-laws and disciplinary acts to have effect on actual time served by individuals, the law on the Execution of the Criminal sentences and Security Measures has made it possible for the administration to effect individuals' freedom. The principle of legality in crime and punishment requires all criminal punishments to be stipulated by laws. In this regard, our judgement is for this principle to not only be applied in the determination of the punishments imposed by the court in the sentence, but also in the law of execution which determines the actual number of days the offender will serve in penitentiaries. For this reason, the law of execution which has become incomprehensible and unpredictable needs to be simplified and renewed, thereby preventing the administration to impact individuals' freedom through its by-laws and acts. In our thesis, we identified the breaches of the principle of legality in the law of execution and proposed a series of amendments towards correcting these breaches.