Sosyal bilgiler öğretmenlerinin birer haftalık ara tatiller hakkındaki görüşleri
The views of social studies teachers about weekly the beak holiday
  1. Tez No: 664367
  2. Yazar: SERAP KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR UZUNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı Sosyal Bilgiler öğretmen birer haftalık ara tatiller hakkındaki görüşlerini tespit ve analiz etmektir. Birer haftalık ara tatilin ilk defa 2019 – 2020 Eğitim/Öğretim yılında kullanılması sebebiyle literatürde bu konuya benzerlik taşıyan başka bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu durum çalışmanın önemini ve gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu amaçla araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 Eğitim/Öğretim yılının Güz Dönemi'nde 18 Kasım 2019- 22 Kasım 2019 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk defa uygulanmaya başlanan birer haftalık ara tatiller hakkında görüşlerini almak amacıyla Sosyal Bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan bir yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışma amacıyla yeni bir form kullanılmasının amacı literatür tarandığında bu çalışma için veri toplanacak başka bir formun olmamasıdır. Çalışmada öğretmenlerin düşünceleri toplanırken kişisel bilgiler kısmında cinsiyet, kıdem, mezun olunan fakülte, okulun bulunduğu yerin sosyo-ekonomik durumu ve okulun türü faktörü dikkate alınmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin büyük kısmının ara tatil uygulamasına olumlu yaklaştıklarını ve desteklediklerini ortaya koymuştur. Öğretmenlerin ara tatili desteklemelerinin gerekçeleri arasında dinlendiklerini, eksikliklerini giderdiklerini, sınav evraklarını okuduklarını, etkinliklere katıldıklarını, motivasyonlarının arttığını, seminer çalışmaları yaptıklarını, kendilerini ve öğrencilerini sakin kafayla değerlendirebildiklerini, ayrıca öğrencilerin tatil boyunca dinlendiklerini, sınavlarına çalıştıklarını, sosyal aktivitelere katıldıklarını, sinemaya gittiklerini, okula büyük bir heyecanla ve enerji depolayarak geldiklerini söylemişlerdir. Bununla birlikte öğretmenlerden ara tatil uygulamasına 1 – 10 arasında puan vermeleri istenmiştir. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu (22 kişi) ara tatil uygulamasına 5 – 10 arasında bir puan vermiştir. Öğretmenlerin tamamının verdikleri puanın aritmetik ortalaması 6.96 olarak bulunduğu gibi öğretmenlerin ara tatil uygulamasına en çok verdikleri puan 8'dir. Ayrıca bazı öğretmenler (7 kişi) ara tatil uygulamasına 1 – 5 arasında puan vermişlerdir. Bu öğretmenlerin ilgili puanları verme gerekçeleri arasında ara tatilde yapılacak olan etkinliklerin yeteri kadar iyi planlanmamış olması, mesleki eğitime katkı sağlayacak etkinliklerin az olması, öğrencilerin okula alışmalarında gecikmelerin olması, öğrencilerin okuldan ve dersten uzaklaşmaları sayılmıştır. Araştırmada ayrıca ara tatilin öğrencilere katkısının olup olmadığı, öğrencilerin tatilde neler yaptıkları, ara tatilin mesleki çalışmalara katkıları gibi sorulara cevaplar aranmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulardan sonra bir takım sonuç ve önerilere gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine and analyse the views of Social Studies teachers about break holiday. Since the one-week break holiday is used for the first time in the 2019-2020 academic year, there has not been made any similar study in this field. This situation reveals the importance and necessity of the study. For this purpose, the study group of the research consists of Social Studies teachers to get their views on one-week break holidays, which were first implemented by the Ministry of Education between the dates of 18 November 2019 and 22 November 2019 in the Fall Semester of the 2019-2020 academic year. A semi-structured interview form created by the researcher was used to collect data in the study. The main purpose of using a new form for study is that there is no other form to collect data for this study. This situation has been found when the literature scanned. In the study, while collecting the opinions of the teachers, gender, seniority, graduated faculty, socio-economic status of the school and the type of school factor were taken into consideration in the personal information section. According to the findings obtained from the study, it was revealed that the majority of Social Studies teachers approach and support the break holiday practice. Among the reasons for supporting this break holiday by the teachers have been found that they rested, they eliminate their deficiencies, read the exam papers, participate in the activities, increase their motivation, did seminar studies, evaluated themselves and their students calmly. They also said that they listened to the students, studied for future exams, attend social activities and went to the cinema during the break holidays. Consequently, they said that they came back to school with great excitement and storing energy. In the survey, teachers were asked to score 1 to 10 for the break holiday practice. The majority of teachers (22 people) gave 5 to 10 point to the break holiday practice. The arithmetic average of the points given by all of the teachers is 6.96, and the most points that teachers give to the break holiday application is 8. In addition, some teachers (7 people) gave 1 to 5 points to the break holiday practice. Among the reasons for giving the relevant points of these teachers, the activities to be done in the break holiday were not planned well enough, the activities that would contribute to vocational education were low, the delays in the students 'getting used to school, and the students' getting away from the school and the lesson were counted. In the research, answers were sought for questions such as whether the break holiday contributed to the students, what the students did during the break holiday, and the contribution of the break holiday to the professional studies. After the findings obtained from the study, a number of results and suggestions were made.