The importance of equal sign understanding in 4th and 5th grades: A mixed method study
4. ve 5. sınıflarda eşittir işaretini anlamanın önemi: Karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 664460
  2. Yazar: BEYZANUR ÇAKSEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİZAMETTİN ENGİN ADER, DOÇ. SERKAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, eşittir işareti kavramına ilişkin müfredata yeni eklenen, eşittir işaretini tüm açılarıyla anlamayı hedefleyen kazanımlar ışığında (MEB, 2018), dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerinin eşittir işareti kavramını anlayışlarını incelemektir. Araştırma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde İstanbul, Türkiye'de özel bir okulda gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 30 dördüncü sınıf ve 23 beşinci sınıf olmak üzere toplam 53 öğrenci katılmıştır. Aritmetik başarı testi ve eşittir işareti testi (EST) (Capraro vd., 2011) bu çalışmada ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Testler uygulandıktan sonra, yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrencilerin eşittir işareti kavramları hakkında daha derin bir fikir edinmek için yapılmıştır. Ayrıca, dördüncü ve beşinci sınıf öğrencilerinin ders kitapları ve diğer ders materyalleri, eşittir işaretinin 13 farklı standart ve standart olmayan farklı sunumları açısından analiz edilmiştir. Nicel analiz sonuçlarına göre, eşittir işareti testinde öğrencilerin ortalama puanı 13 üzerinden dördüncü sınıflar için 8.13, beşinci sınıflar için 11.21 olarak hesaplanmıştır. Ders materyallerinin analizi, ilişkisel görüşü öğretmeye yardımcı olmayan eşittir işaretinin farklı standart sunumlarının dördüncü sınıfta daha yüksek orana sahip olduğunu, standart olmayan sunumların ise beşinci sınıfta çarpıcı biçimde yüksek olduğunu göstermiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerin sonuçları, eşittir işareti testi sonuçlarında bulunan hata kalıplarına göre hem dördüncü hem de beşinci sınıf öğrencilerinin ilişkisel anlamı yanlış anladıklarını desteklemektedir. Çalışmada gelecekteki çalışmalar için eğitimsel çıkarımlar, kısıtlamalar ve öneriler de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate fourth and fifth grade students' equal sign conceptions in the light of the revised Turkish mathematics curriculum (MoNE, 2018) that includes newly added objectives related to the equal sign concept in fourth grade. The study was conducted in a private school in Istanbul, Turkey, during the spring semester of the 2018-2019 academic year. A total of 53 students-30 fourth grade and 23 fifth grade-participated in the study. Both the arithmetic achievement test and the equal sign test (EST) taken from Capraro et al. (2011) were used as instruments. After applying the tests, the semi-structured interviews were conducted to gain a deeper insight into the students' equal sign conceptions. Moreover, the fourth and fifth grade students' textbooks and other course materials were analyzed in terms of 13 standard and non-standard equal sign contextual presentations. According to the quantitative analysis results, the average score of fifth-grade students was 11.21 whereas the fourth-grade students' average score was 8.13 out of 13 in the EST. The analysis of the course materials displayed that standard contextual presentations of the equal sign, that are only helpful for teaching the operational view, have higher frequencies in fourth grade, whereas non-standard presentations are dramatically high in fifth grade. The results of the semi-structured interviews supported that both the fourth and fifth grade students have some misunderstandings of the relational meaning according to the error patterns found in the EST results. The educational implications, limitations, and recommendations for future studies were also discussed.