Diz cerrahilerinde postoperatif ağrı yönetimi için yapılan İPACK bloğunun retrospektif analizi
Retrospective analysis of ipack (interspace between the popliteal artery and the capsule of the posterior KNEE) block for postperative pain management in knee surgeries
- Tez No: 664581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP NUR AKÇABOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı; diz operasyonlarında, preoperatif dönemde ultrasonografi (USG) eşliğinde yapılan İPACK bloğunun, postoperatif analjezik etkinlik ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini retrospektif olarak değerlendirmektir. Çalışmaya ekim 2019-ekim 2020 arasındaki diz operasyonu geçiren toplam 60 hasta dahil edildi. Hastalar postoperatif analjezi için İPACK blok yapılan ve blok yapılmayan olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hasta bilgilerine geçmiş kayıtlarından ulaşıldı. Hastalar karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmada, demografik veriler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05). Hastaların postoperatif 1., 2., 6., 12., 24.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; To evaluate the effect of IPACK block performed with ultrasonography (USG) in the preoperative period on postoperative analgesic efficacy and patient contentment in knee operations with retrospective analysis. A total of 60 patients who underwent knee surgery between October 2019 and October 2020 were included in the study. Patients were seperated into 2 groups for postoperative analgesia as IPACK block and non-block.Patient information was found from past records. Patients were evaluated comparatively. The comparison between groups, there was no statistically significant difference in terms of demographic data (p>0,05).