En az bir ucunda plastik mafsal oluşmuş kiriş-kolonların TS 4561'e göre kullanım abakları
Design curves with one end plastic hinge occured beam- columns by ts 4561
  1. Tez No: 66459
  2. Yazar: S.GÖKHAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİZ BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ahşap ve Çelik Yapılar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada düzlemsel bir sistemde, en az bir ucunda plastik mafsal meydana gelmiş, basınç kuvveti ve eğilme momenti etkisindeki elemanların plastik teoriye göre hesabı Türk standardına göre incelenmiş ve limit yüklerin bulunmasına ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Çalışma altı ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ele alınan problem tanımlanmıştır. Konu ile ilgili günümüze değin yapılan çalışmalardan ulaşılabilenler ile ilgili özet verilmiştir. Kullanılan varsayımlar ve bunlar vasıtasıyla bulunan sonuçlardan söz edilmiştir. Son olarak çalışmanın amacı ve kapsamı verilmiştir. İkinci bölümde, iki ucundan eksantrik normal kuvvet etkisindeki temel kiriş-kolon problemi incelenmiştir. Kiriş-kolonların çözümlenmesindeki adımlar, farklı ele alış biçimleri, konu ile ilgili bilgi verilmesi amacıyla sunulmuştur. Pratikte bulunan bu sonuçların uygulanabilmesi için yapılan yaklaşımlara yer verilmiştir. Çözümlerin basit yükleme halleri için dahi enkesit biçimine bağlı olarak zorlaştığı belirtilmektedir. Üçüncü bölümde eksantrik yüklü kolonların çözümlenmesinde deplasman değişkeni yerine eğrilik eğrisinin kullanılması fikrine yer verilmiştir. Bu bölümde daha önceki ele alışlardaki enkesitin karmaşıklığının probleme girmesini engellemek ve uygun şekilde enkesit etkisini probleme katmak amacıyla çeşitli kesitler için moment, normal kuvvet ve eğrilik arasında kurulmuş bağıntılar verilmiştir. Bu bağıntılar yardımıyla limit yükün bulunması için eğrilik eğrisi yaklaşık bir fonksiyon olarak alınarak kullanılmıştır. Etkiyen farklı uç momentleri oranlan için bulunan abaklar verilmiş ve boyutlandırmada kullanılışı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde düzlemsel bir sistemin plastik teoriye göre hesabında moment ve normal kuvvet etkisindeki elemanların taşıma gücü analizi plastik teori ile hesap için hazırlanmış Türk Standardı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın bu kısmında en az bir ucunda plastik mafsal oluşmuş diğer ucu olağan mafsal olan çubuk ve zıt işaretli eğilme momentleri etkisi altındaki çubuklar için abaklar hazırlanmış ve hesabında kullanılan algoritma verilmiştir. Eşit olmayan uç momentlerinin eşdeğer uç momentleri şekline dönüştürülerek kullanımı ve bu yaklaşımın sonuçlara etkisi belirtilmiştir. Beşinci bölümde çeşitli örnekler için hazırlanan abaklar ve algoritma takip edilerek TS 4561 'in mühendislik uygulamaları için yeterliliği gösterilmiştir. Altıncı bölümde bu çalışmadan elde edilen bulgular özetlenmekte ve konuyla ilgili ileride yapılabilecek çalışmalardan söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, considering TS 4561, calculations of beam-columns are given with simple interaction charts for the plastic analysis of frames. Design curves are made with one end pinned, plastic hinge occured at the other end and for double curvature with plastic hinges at both ends. In plastic design, it is likely that failure of the frame occures when a mechanism forms. By the increasing of loads, failure due to instability is not preceded. Because of the stability of the frame elements, that under compression and bending effects the elements have to be checked. When the value of the axial force is much less significant then the value of the bending moment, stability effects on this element can be neglected and designed as a beam. On the other hand, if the effect of the axial force, acting on the element, is significant, the problem have to be considered as a column. Thus, it can be said that, the beams and the columns are special cases of beam-columns. In fact all elements of a frame are beam columns. For the safety of the structure, columns are designed more rigid than the beams. Therefore the elements, under compression and bending have a slenderaess ratio under the elastic limit. Designing beam columns elastically are solved for various actions and end conditions. When the material is non-linear, the problem forms in a complex manner. The equations, that are written, can not be solved because of the numbers of parameters in a difficult shape. There are various methods for calculating this nonlinear problem. These can be classified into two cases. The first one is that solving the structure completely, and the second one is, analysing the element apart from the whole structure. In practise the latter has a more common using field. The former needs computer programs and give satisfactory exact results. Although the latter is simple to use, it gives approximate solutions, which is sufficient for giving dimensions to a shape. Consider the exact solution, using approximate interaction equations does not include detailed cases and the equations loose their validity sometimes. The calculations of the beam-columns changes with the properties of the structural material. Assuming for structural steel an ideal elastic-plastic stress-strain curve, XIdecreases the nonlinearity of the problem partly. By calculating the stability problem in case that the material is non-linear,there are various examinations. In this study, the behavior of the steel beam-column subjected to the combined action bending momen and axial force is examined by taking into account with elasti-plastic material assuming. The examinations are based on TS 4561“Rules for Plastic Design of Steel Structures”. The following type of problems are examined, ? Single curvature with one end pinned and moment applied at the opposite end, because of the plastic hinge ? Double curvature with plastic hinges at both ends. ? For the cases mentioned above the problem is examined according to TS 4561 and interaction curves for these cases are obtained Adding to these ? In the case, the problems of beam-columns having different sections the effecet of the calculations to the results are examined ? In the case of taking into account end moments, the accuracy and sufficiency of Cm equivalent moment factor by using basis stability equations which is given by the Turkish code For preparing the design curves, first the combined action on a section of bending moment and axial force is calculated. In TS 4561 the following equations are given for I shape cross section, that strong axis bending is seen. X, IF 025 (A.1) Mux = Mpx (A.2) Nu tmdif %x