Hemostatik ajan olarak kullanılan ankaferd ve kalsiyum alginatın intraabdominal adezyon oluşturma potansiyellerinin değerlendirilmesi
Evaluation of intraabdominal adhesion generating potentialsof ankaferd and calcium alginate used as hemostatic agents
  1. Tez No: 664625
  2. Yazar: ABDULLAH DURHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN SALİH TUNCAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmamızda abdominal operasyon yapılan sıçanlarda, operasyon sonrası hemostatik ajan olarak kullanılan Ankaferd Blood Stopper (ABS)'nin intraabdominal adezyon oluşturma potansiyelini Ca-alginat ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamızda toplam 30 rat, randomize olarak 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna çekal abrazyon sonrası sağ alt kadrandan 1x1 cm'lik periton çıkartıldı. Diğer iki çalışma grubunda sırasıyla Ankaferd Blood Stopper ve Ca Alginat uygulama sonrasında aynı işlem uygulandı. Çıkan sonuçlar histopatolojik ve adezyon skorlama yöntemiyle değerlendirildi. Bütün sonuçların istatistiksel analizi yapıldı. Tüm bulgular karşılaştırıldığında sham, kontrol, ABS ve Ca- alginate grupları arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı gözlendi (p=0.099). İkili grup karşılaştırılmalarında; sham grubu ile kontrol, ABS ve Ca- alginate grupları arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı gözlendi (sırasıyla, p=0.222, p=0.222, p=0.833). Kontrol grubu ile ABS grubu arasında istatiksel olarak anlamlı fark olmadığı (p=0.505) fakat bonferroni yöntemiyle kontrol grubu ve Ca- alginate grubu arasında istatiksel olarak anlamlı fark olduğu gözlendi (p=0.028). Histopatolojik değerlendirmede istatistiksel gruplar arası fark olmadığı görüldü. Sonuç olarak Ca-alginat' ın ve ABS'ın intraabdominal yapışıklık oluşturma potensiyelleri deneysel olarak değerlendirilmiş, makroskopik ve mikroskopik olarak yapılan karşılaştırmalarda sham, kontrol grubu, Ca-alginat ve ABS grupları arasında anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to evaluate intra-abdominal adhesion generating potential of Ankaferd Blood Stopper (ABS), which was used as postoperative hemostatic agent in the rats that underwent surgery, in comparison with Ca-alginate. A total of 30 rats were randomized into 4 groups. In the control group, 1x1 cm peritoneum was removed from the right lower quadrant after cecal abrasion. In the other two study groups, the same procedure was performed after Ankaferd Blood Stopper and Ca-Alginate application respectively. Results were evaluated both histopathologically and by adhesion scoring methods. All results underwent statistical analysis. Comparing overall results, no statistically significant difference was found between the sham, control, ABS and Ca- alginate groups (p=0.099). Paired group comparisons revealed no statistically significant difference between the sham group and the control, ABS, and Ca- alginate groups (p=0.222, p=0.222, and p=0.833 respectively). It was observed that there was no statistically significant difference between the control and ABS groups (p=0.505), but there was statistically significant difference between the control and Ca-alginate groups with Bonferroni correction (p=0.028). Histopathological examination revealed no statistical difference between the groups. In conclusion, intra-abdominal adhesion generating potentials of Ca-alginate and ABS were experimentally evaluated and macroscopic and microscopic comparisons revealed no significant difference between sham, control, Ca-alginate, and ABS groups.