Akut miyokard infarktüsünde hemostatik denge ve fibrinolitik aktivite
- Tez No: 2826
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
G Z E T 12 kişilik normal elektrokardiyogramlı, sağlık kontrol grubunda ve 33 akut miyokard infarktüslü hastada akut ataktan sonra 2k.-kB, saatler arasında ve 10' uncu günde, kan fibrinolitik aktivitesi ve plazma fibrinojen düzeyi ölçümleri yapılmıştır. Dört saatlik öglobulin pıhtı erime zamanı tayini yapılarak, akut miyokard infarktüslü hastaların % 73 'ünde yetersiz fibrinolitik aktivite tesbit edildi. Kontrol grubunda- kilerde ise yetersiz fibrinolitik aktivite bulunamadı. Akut miyokard infarktüslü hastalardan 50 yaşın altında olanların % 60'mda, 5D-59 yaş grubundakilerin % 90'ında, 60 yaş üstü grubun ise % 69' unda yetersiz fibrinolitik aktivite olduğu gösterildi. Plazma fibrinojen düzeyleri akut miyokard infarktüslü hastalarda, kontrollerden önemli ölçüde daha yüksek bulunmuş fakat, bu ölçümler ve yaş arasında korelasyon söz konusu olmamıştır. Yine akut miyokard infarktüslü hastalarda serum FDP seviyelerinde ataktan bir gün ve on gün sonra artış tesbit edilmemiştir. Bulgular diğer değişkenlerle ilişkili alarak analizlenmiş ve şu sonuca varılmıştır: karoner arter hastalığına yakalanmış hastalarda düşük fibrinolitik aktivite, prognoz açısından kötü bir parametre olabilir. -68-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determination of blood fibrinolytic activity and plasma fibrinojen levels were made between Zk.-kB. hours and on the 1G th day after the attack in 33 male survivors af acute myocardial infarction and in 12 age-matched heatty controls with normal electrocardiograms. 73% of the patients with acute myocardial infarction and none of the controls had persistently defective fibrinolysis, as defined by a dilute-blaod-clot-lysis time of 4 hours. Below the age of 50, fibrinolysis was defective in 60% of the patients with acute myocardial infarction, at the ages of 50-59, fibrinolytic activity, was shown to be defective in 90% of the cases, above the age of 60 fibrinolytic was found to be defective in 69% of the patients. Plasma fibrinogen levels were significantly higher in patients with acute myocardial infarction than in the controls, however there was no correlation between fibrinogen values an age. The patients with acute myocardial infarction was not associated with an increase in serum FDP levels, in the first-two days and 10 th day after the attack. From these result it was drown that low fibrinolytic activity in patients with coronary artery disease may be an omnious finding in terms of prognosis. -69-