Bir vakıf üniversitesi psikiyatri polikliniğine başvuran ve psikiyatrik tanı almış bireyler ile sağlıklı bireylerin rüya temalarının karşılaştırılması
A comparison of dream content: healthy individuals and psychiatric patients at a turkish foundation university psychiatry clinic
- Tez No: 664656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada psikopatolojisi olan kişiler ile sağlıklı kişilerin rüya içerikleri, rüya temalarına göre araştırılmış ve karşılaştırılmıştır. NP Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Polikliniğine başvuran ve psikiyatrik tanı almış rasgele seçilen 85 birey ile herhangi bir psikiyatrik tanı almamış, sağlıklı rasgele seçilen 85 birey olmak üzere toplam 170 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmada yer alan 96 kadın ve 74 erkek katılımcı, Sosyo demografik Bilgi ve Veri Formu ile Rüya Temaları Ölçeği olmak üzere iki veri toplama aracını yanıtlamıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde her iki grupta da cinsiyet ile rüya içeriği arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Medeni duruma göre ise anlamlı farklılıklar elde edilen araştırmada, bekar ve psikiyatrik tanı almış bireylerin, evli ve psikiyatrik tanı almış bireylere göre daha fazla korku temasına ve yaşantıların etkisine dair rüyalar gördükleri saptanmıştır. Eğitim durumunun her iki grup için rüya içeriği ile anlamlı farklılığı bulunmazken, yaş faktörü ele alındığında sağlıklı bireylerin yaşlarının artması ile birlikte, rüyalarında daha fazla olumsuz içerikler gördükleri bulunmuş, hasta olan bireylerin yaşları ilerledikçe rüyalarında karşılaştıkları Korku Temaları, Yaşantıların Etkisi ve Engellenme Temalarının azaldığı görülmüştür. Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu tanısı almış olmanın, rüya içeriğinde korku temalarında farklılığa yol açabileceği saptanmıştır. Psikiyatrik tanı almış bireyler ile sağlıklı bireylerin rüya içeriği karşılaştırmasında kaygı, korku, ve engellenme temaları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuş, tanısı olan bireylerin olmayanlara kıyasla daha fazla negatif içerikli rüya gördükleri, sağlıklı bireylerin ise, tanı almış bireylere kıyasla daha fazla korku ve engellenme içeren rüya gördükleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively analyze the dream content of healthy individuals and those diagnosed with a psychopathology. A total of 170 participants took part in the study, which comprised 85 randomly selected individuals with a psychiatric diagnosis being treated at the NP Feneryolu Medical Center Psychiatry Outpatient Clinic and 85 healthy individuals also selected randomly. Two data collection tools, a Sociodemographic Information and Data Form and a Dream Content Scale, were used to gather information from the 96 women and 74 men who participated. The findings did not reveal any differences in dream content by gender or education level in either group, but when checking for marital status, non-married individuals with a psychiatric diagnosis were found to have more frequent dreams containing elements of fear and daytime experiences. Also, it seemed that as age increased in the healthy participants, the frequency of negative dreams also increased; while in those with a psychiatric diagnosis, as age increased, the frequency of dreams involving fear, daytime experiences and frustration themes decreased. In participants diagnosed with obsessive compulsive disorder and post-traumatic stress disorder, fear was more of a recurring theme in dreams than in healthy individuals. Statistically significant differences were found between the participants with a psychiatric diagnosis and healthy participants in terms of the frequency of dreams involving anxiety, fear and frustration: the former had negative dreams more frequently than the latter, who, in contrast, had more frequent dreams that contained elements of fear and frustration than the participants in the former group.