Türk telekomünikasyon sektörünün Endüstri 4.0 sürecinde Türkiye ekonomisine etkileri
Turkish telecommunication sector Industry 4.0 impact of economic process in Turkey
  1. Tez No: 664740
  2. Yazar: HASAN TOPCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ülkemizde ve dünyada yoğun şekilde işlenen Endüstri 4.0 kavramı aslında tüm sektörleri içine alan bir dijitalleşme süreci olarak görülmektedir. Telekomünikasyon sektörü ise Endüstri 4.0'ın yaygınlaşması adına en büyük katkıyı sağlayan sektörlerin başındadır. Çalışmanın amacı Telekomünikasyon sektörü ile Türkiye ekonomisinin büyümesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde Endüstri 4.0, ikinci bölümünde ise telekomünikasyon sektörü incelenmiştir. 2008 ve 2020 yılları arasındaki veriler kullanılarak ekonomik gösterge olarak GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) ve telekomünikasyon göstergesi olarak da XDSL (dijital abone hattı, internet kullanan abone sayısı) abone sayısı, Mobil Abone Sayısı, Sabit Yatırımlar ve Mobil yatırımlar ele alınmıştır. Johansen eşbütünleşme yaklaşımı ile ARDL modeli tercih edilerek GSYH, Mobil Abone sayıları, XDSL, Sabit Yatırım ve Mobil Yatırım üzerinden değerlendirme yapılmıştır. ADF birim kök testi yapılarak durağanlık elde edilmiş ve çalışma Granger nedensellik testine tabi tutulmuştur. Çalışmada yapılan Granger nedensellik testi sonuçlarına göre sabit yatırımlar ile GSYH arasında çift yönlü, GSYH'den XDSL'e doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Telekomünikasyon sektörünün sabit yatırımlarının artması GSYH'yi artırmakta ve GSYH'nin artması da sabit yatırımların artmasına neden olmaktadır. GSYH'nin artışı ise XDSL Abone sayısını artırmaktadır. GSYH ile mobil yatırımlar ve Mobil abone sayısı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Çalışmanın literatürdeki çalışmalar ve yöntemler ile paralellik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of Industry 4.0, which is intensely processed in our country and in the world, is actually seen as a digitalization process that includes all sectors. The Telecommunications Sector is the main sector that has made the greatest contribution to the spread of Industry 4.0. The aim of this study is to be examined the relationship between telecommunications sector with the growth of Turkey's economy. In the first part of the study, Industry 4.0, in the second part, the telecommunication sector is examined. Using the data between 2008 and 2020, GDP (Gross Domestic Product) as an economic indicator and XDSL (digital subscriber line, number of subscribers using internet) as an indicator of telecommunications, number of mobile subscribers, Fixed Investments and Mobile investments are considered. With the Johansen cointegration approach, the evaluation was made on GDP, Mobile Subscribers, XDSL, Fixed Investment and Mobile Investment by being choosen the ARDL model. Stability was obtained by performing ADF(The Augmented Dickey-Fuller) Unit Root Test and the study was subjected to Granger Causality Test. According to the results of the Granger Causality Test conducted in this study, a two-way causality relationship between fixed investments and GDP, and a one-way causality relationship from GDP to XDSL were determined. The increase in the fixed investments of the telecommunication sector increases the GDP and the increase in the GDP causes the increase in the fixed investments. Also, the increase in GDP increases the number of XDSL subscribers. No relationship was found between mobile investments and number of mobile subscribers with GPD. It was determined that the study was in parallel with the studies and methods in the literature.