Gaziantep GASKİ merkez atık su arıtma tesisi çıkış suyundaki alg kompozisyonu ile fiziko-kimyasal faktörler arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between algae composition and physico-chemical factors in Gaziantep GASKİ central wastewater treatment plant outlet water
- Tez No: 664789
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÇELEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Şubat 2019-Ağustos 2020 tarihleri arasında Gaziantep'te evsel atıksuların arıtıldığı GASKİ merkez atıksu arıtma tesisi çıkış suyundaki alg kompozisyonu ile fiziko-kimyasal faktörler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma süresi boyunca toplam 38 alg türü tespit edilmiştir ve bu türlerin çoğu Bacillariophyta grubuna aittir. Chlamydomonas globosa, Cryptomonas ovata, Gomphonema parvulum, Nitzschia palea, Oscillatoria tenuis ve Stigeoclonium tenue yaygın olarak görülen alg türleridir. Alg türleri ve çevresel faktörler arasındaki ilişkiyi 12 ay boyunca açıklamak için Parsiyel Kanonik Uyum Analizi (Canonical Correspondence Analysis (CCA) kullanılmıştır. CCA analiz sonucunda tür ile çevresel değişkenler arasındaki ilişkinin önemini belirlemek için ileri seleksiyonlu Monte Carlo permütasyon testinden yararlanılmıştır. Kanonik Uyum Analizi (CCA) ile hangi fizikokimyasal faktör/faktörlerin türlerin dağılışını etkilediği değerlendirilmiştir. Yağış, maksimum hava sıcaklığı, minimum hava sıcaklığı, su sıcaklığı, elektriksel iletkenlik, pH, KOİ ve NO3 en etkili çevresel faktörlerdir. CCA Şubat-Eylül 2019'da, alg türleri ile çevresel faktörler arasındaki ilişkiyi %92,1; Ekim 2019-Ağustos 2020'de %94,1 olarak açıklamıştır. Bu durumda atık suda yaşayan alglerin bileşiminin belirlenmesi ve çevresel değişkenlerle ilişkisinin ortaya çıkarılması önemlidir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, çeşitli koşullar altında atık su arıtımında hangi alg türlerinin kullanılabileceği konusunda çok önemli bilgiler vermiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was aimed to determine relationship between algae composition and physico-chemical factors in the outlet water of the GASKİ central wastewater treatment plant between February 2019 and August 2020. A total of 38 algae species were identified during the study time and most of them belong to Bacillariophyta. Chlamydomonas globosa, Cryptomonas ovata, Gomphonema parvulum, Nitzschia palea, Oscillatoria tenuis, and Stigeoclonium tenue are common algal species. Canonical correspondence analysis (CCA) was used to explain relationship between algal species and environmental factors during 12 months. Forward selection Monte Carlo permutation test demonstrated that precipitation, maximum air temperature, minimum air temperature, water temperature, electrical conductivity, pH, COD, and NO3 were found to be the most effective environmental factors. CCA reported the relationship between algae species and environmental factors at 92.1% in February-September 2019 and 94.1% in October 2019-August 2020. Determination of the algal composition and revealing speies-stressors relationship in wastewater gave very important information about which algae species can be used in wastewater treatment under various conditions.