Hydrological modeling of Goksu (Nurhak-Kahramanmaraş) river basin by GIS in order to supply water to Gaziantep province
Gaziantep ili suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla Göksu (Nurhak-Kahramanmaras) havzasının CBS ile hidrolojik modellenmesi
  1. Tez No: 478728
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAĞAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Nüfus projeksiyonları, araştırma alanını yönetmek ve planlamak için önemlidir. Bu çalışma, Gaziantep ilinin su ihtiyacını ve su tüketimini incelemeyi amaçlamaktadır. Gaziantep'in gelecekteki nüfusunu belirlemek için; hesaplamalarda aritmetik yöntem, geometrik yöntem, İlbank yöntemi ve regresyon analizi kullanıldı. Üssel regresyon analizinde optimum eğilim (artış) çizgisi ve minimum hata (R2) görüldü. Gaziantep'e içme suyu sağladığı düşünülen Düzbağ Barajı, 2044 yılından sonra yeterli değildir ve şehre su sağlamak için yeni su kaynaklarına ihtiyaç duyulacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle Devlet Su İşleri (DSİ), Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) ve diğer devlet teşekkülü gerekli önlemleri almalıdır. Ayrıca yağış haritası, Türkiye'de bulunan tüm meteoroloji istasyonları için ArcGIS programı ile oluşturulmuştur. IDW ve Kriging yöntemlerini karşılaştıran sonuçlar, yağmurluk özellik haritası oluşturmak için en iyi modelin küresel ve modellerle Olağan Krig olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada GIS bağlantılı arayüz oluşturuldu. Bu yeni model ile kullanıcılar bir adım ile havza tanımlayabilir. Bu model Python komut dosyası ve diğer modellerde kullanılabilir. Yerinde ölçümler düşünüldüğünde, topografik koşulların zor olduğu alanlarda ArcGIS ile havzayı tanımlamak daha kolay olacaktır.
Özet (Çeviri)
Population projections are significant for managing and planning the research area. This study aims to examine the water need and water consumption of Gaziantep province. In order to determine the future population of Gaziantep city; arithmetic method, geometric method, İlbank method and regression analysis were utilized in the calculations. The optimum trend (increase) line and minimum error (R2) was seen in exponential regression analysis. Düzbağ Dam which is considered to supply drinking water to Gaziantep is not sufficient after then 2044 and in order to supply water to city it is estimated that there will be need for new water resources. Therefore, The State Hydraulic Works (DSİ), Gaziantep Water and Sewerage Administration (GASKİ) and other state corporation should take required precautions. Also the rainfall map was generated by ArcGIS program for whole meteorological stations located in Turkey. Comparing the IDW and Kriging methods the results showed that the best model to generate rain properties map was Ordinary Kriging with spherical and models. In this study GIS-linked interface was created. With this new model users can be delineate the watershed with one step. This model can be used in Python scripting and other models. When on-site measurements are considered, it will be easier to delineate the basin in areas by ArcGIS, where the topographic conditions are difficult.