Desen görsel uyarılmış yanıt (pattern vep) testi normal değerlerimiz
- Tez No: 664791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YEŞİM ORAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Kliniğimiz elektrofizyoloji laboratuvarında uygulanan desen görsel uyarılmış yanıt ( pattern VEP ) testi normal değerlerinin bulunması. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlıklı ve görme keskinliği tam olan, 70 normal hastanın 140 gözüne desen görsel uyarılmış yanıt testi uygulanmıştır. Sonuçlar üç yaş grubu halinde ( 8-19; 20-39; 40 ve üzeri yaş) değerlendirilmiştir. Pattern VEP (PVEP) testi ile değişik düzeylerdeki görme keskinliğini objektif olarak saptamak için iki farklı büyüklükteki desenle kayıt alınmıştır. Her iki desen için N75 ve P100 dalgalarının latans ve amplitüd değerleri kaydedilmiştir. Tüm kayıtlar Uluslararası Elektrofizyoloji Cemiyeti' nin (ISCEV) tavsiye ettiği standartlar kullanılarak yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda PVEP 1º desenindeki N75 dalgasının ortalama latans değeri 8-19 yaş aralığı için 71,25±5,24 ms, 20-39 yaş aralığı için 69,56±4,18 ms, 40 ve üzeri yaş grubu için 71,74±5,42 ms, 15 dakikalık desendeki N75 dalgasının ortalama latans değeri 8-19 yaş aralığı için 78,59±4,77 ms, 20-39 yaş aralığı için 79,74±4,09 ms, 40 ve üzeri yaş grubu için 82,66±7,59 ms olarak ölçüldü. 1º lik desenle elde edilen P100 dalgasının ortalama latans değeri 8-19 yaş için 104,86±4,04 ms, 20-39 yaş için 100,5±3,52 ms, 40 ve üzeri yaş için 105,32±7,14 ms , 15 dakikalık desenle elde edilen P 100 dalgasının latansı 8-19 yaş için 108,14±6,15 ms, 20-39 yaş için 105,26±3,64 ms, 40 ve üzeri yaş için 112,05±8,92 ms olarak ölçüldü. 1º lik desenle elde edilen N75-P100 dalgasının ortalama amplitüd değeri 8-19 yaş için 20,5±7,42 µV, 20-39 yaş için 11,27±3,52 µV, 40 ve üzeri yaş için 10,08±4,12 µV; 15 dakikalık desenle elde edilen N75-P100 dalgasının amplitüd değeri 8-19 yaş için 17,88±6,21 µV, 20-39 yaş için 12,55±4,99 µV, 40 ve üzeri yaş için 12,67±5,23 µV olarak ölçüldü. SONUÇ: Kliniğimiz elektrofizyoloji laboratuvarında uygulanan PVEP testi normal değerleri kendi özgün ortamında belirlenmiştir. Sonuçlar üç farklı yaş grubu için değerlendirilmiş, latans ve amplitüd değerleri cinsiyet ve ölçüm yapılan göz değişkenlerinin teste olan etkisi belirlenerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The aim of this study was to find normal values of pattern visually evoked potentials (VEP) in the electrophysiology laboratory of our clinic. MATERİAL AND METHODS: Visually evoked response test was performed in 140 eyes of 70 healthy subjects with full visual acuity. Results were evaluated in 3 age groups (8–19, 20–39, 40 and above). Pattern VEP test was used to record 2 different-sized patterns in order to identify different levels of visual acuity. Latency and amplitude values were recorded of N75 and P100 waves for both patterns.It was made using the standards recommended by the Electrophysiology Society (ISCEV). RESULTS: In our study, average latency value of N75 wave in PVEP 1º pattern was 71.25±5.24 ms for the 8–19 group, 69.56±4.18 ms for the 20–39 group, and 71.74±5.42 ms for the 40 years old and above group. The average latency value of the N75 wave in the 15-minute pattern is 78.59 ± 4.77 ms for the age range 8-19, 79.74 ± 4.09 ms for the age range 20-39, 82.66±7,59 ms for the age group 40 and above. Latency value of P100 wave with 1º pattern was 104.86±4.04 ms for the 8–19 group, 100.5±3.52 ms for the 20–39 group, and 105.32±7.14 ms for the 40 and above group.The latency of the P 100 wave obtained with a 15-minute pattern is 108.14 ± 6.15 ms for 8-19 age group, 105.26 ± 3.64 ms for 20-39 age group, 112.05 ± 8.92 ms for group 40 and above. Average amplitude value of N75-P100 wave with 1º pattern was 20.5±7.42 µV for the 8–19 group, 11.27±3.52 µV for the 20–39 group, and 10.08±4.12 µV for the 40 and above group. DISCUSSION AND CONCLUSION: We identified normal values of PVEP test in the electrophysiology laboratory of our clinic. Results were analyzed for the 3 different age groups, and the study was completed by identifying the effects of latency, amplitude, gender, and analyzed eye to the study.