Otoimmün tiroid hastalıklarında renkli Doppler ultrasonografinin ayırıcı tanıdaki etkinliği
The effectiveness of color Doppler ultrasonography in differential diagnosis in autoimmune thyroid diseases
- Tez No: 664792
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS İĞCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş Ultrasonografi (US) tiroid hastalılarının morfolojik değerlendirilmesinde uzun süredir güvenle kullanılmaktadır. Otoimmün tiroid hastalıklarında tiroid bezi heterojen yapıda olup Hashimato hastalığı ile Graves hastalığı sadece B-mode US bulguları ile ayırt edilemez. Tiroid bezi vaskülaritesi ve kan akımı temelde TSH reseptörlerinin uyarılmasına bağlıdır. Bazı çalışmalarda inferior tiroidal arterde Vmax ölçümlerinin Graves olgularını diğer otoimmün tiroid hastalıklarından ayırt etmede kullanılabileceği öne sürülmüştür. Amaç Graves hastalarını Hashimato hastalarından ayırt etmede inferior tiroidal arter Vmax ölçümlerinin ve inferior tiroidal arter/common carotid arter hız oranının kullanılabilirliğini araştırmak Yöntem Prospektif olarak yapılan çalışmada, klinik ve laboratuvar bulguları ile otoimmün tiroid hastalığı tanısı alan 24 olgunun (6'sı Graves ve 18'i Hashimato hastası) renkli Doppler incelemeleri değerlendirildi. Her olgunun tiroid parenkiminden 4 aşamalı (grade 0-1-2-3) renk değerlendirilmesi yapıldı. Her olgunun inferior tiroidal arter (İTA) ve common carotid arter (CCA) Vmax'ları ölçüldü. Bu ölçümlerden İTA/CCA oranları hesaplandı. Bulguların istatistiksel karşılaştırmasında Wilcoxon-Signed-Ranks testi kullanıldı. Bulgular Graves olgularında en sık izlenen renk paterni grade 3 iken Hashimato olgularında grade 0 ve 1 idi. Hashimato olgularında İTA Vmax ölçüm değeri ortalama 51,2 cm/sn ile Graves olgularında ölçülen ortalama 116,3 cm/sn ye göre anlamlı derecede düşüktü. İTA/CCA oranı Hashimato olgularında (ortalama 0,57) Graves olgularından (1,08) anlamlı derecede düşük olarak saptandı. Tartışma ve Sonuç B-Mode ultrasonografiye ek olarak yapılacak renkli Doppler ultrasonografi patern değerlendirilmesi ve İTA Vmax ölçümleri, Graves hastalarını, Hashimato hastalarından ayırt etmede başarılı görünmektedir. İTA/CCA oranları arasında iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark vardır. Fakat hipertroidili Hashimato olguları ile Graves olguları arasında istatistiksel anlamlı fark saptanamamıştır
Özet (Çeviri)
Introduction Ultrasonography (US) is used safely for long time morphological evaluation of thyroid disease. Thyroid gland is heterogeneous in autoimmune thyroid disease (ATD), and Hashimato's disease and Graves disease can not be distinguished only by B-mode US findings.Thyroid gland vascularity and blood flow are mainly due to the stimulation of TSH receptors. In some studies it has been suggested that Vmax measurements of the inferior thyroid artery can be used to differentiate Graves cases from other ATD. Purpose To investigate the usefulness of inferior thyroid artery Vmax measurements and inferior thyroid artery/common carotid artery velocity ratio to differentiate Graves patient from Hashimato's patient Method In a prospective study, color Doppler examination of 24 patients (6 Graves and 18 Hashimato patient) who were diagnosed with clinical and laboratory findings and autoimmune thyroid disease were evaluated. Four grades (grade 0-1-2-3) color evaluation were performed from each thyroid parenchyma. Inferior thyroid artery (ITA) and common carotid artery (CCA) Vmax were measured in each patient. From these measurements, the ITA/CCA ratios were calculated. Wilcoxon-Signed-Ranks test was used for statistical comparison of findings. Results The most frequent color pattern in the Graves cases was grade 3 while in Hashimato cases it was grade 0 and grade 1 . In the cases of Hashimato's disease, the mean ITA Vmax measured 51,2 cm/sn, which was significantly lower than tke mean measured 116,3 cm/sn in Graves cases. The ratio of ICA/CCA was significantly lower in Hashimato cases (mean=0,57) than Graves cases (mean=1,08) Conclusion The color Doppler US pattern evaluation and ITA Vmax measurements in addition to B-mode US seem to be successful in differentiating Graves patients from Hashimato's patient. There was a statistically significant difference the ITA/CCA ratios between the two groups. However, there were no statistically significant differences between hyperthroidic Hashimato and Graves cases.