Regulatory fit in the context of multiple goal-pursuit: The role of feedback valence
Çoklu hedef ortamında düzenleyici uyum: geribildirim yönünün etkisi
  1. Tez No: 664816
  2. Yazar: BURAK DOĞRUYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER, YRD. DOÇ. DR. AHMET UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Düzenleyici uyum geçmiş çalışmalarda genellikle tekli hedef ortamlarında incelenmiş ancak çoklu hedef ortamlarındaki dinamikler göz ardı edilmiştir. Bu nedenle, birbirini takip eden üç ayrı çalışmada geribildirimin yönü (olumlu veya olumsuz) yoluyla yaratılan düzenleyici uyumun rolü çoklu hedefler ortamında araştırılmıştır. İlk çalışmada, çalışmanın amacı doğrultusunda geliştirilmiş bir bilgisayar programı aracılığıyla düzenleyici uyum deneysel olarak incelenmiştir. Katılımcılara (N = 100; Ort.yaş = 21.68; SS = 1.79) düzenleyici odak çerçevesinde verilen hedefe takiben sahte geribildirim verilmiştir. Sonuçlar, olumsuz geribildirimin yaklaşmacı odak koşulunda motivasyonu arttırdığını göstermiştir. İkinci çalışmada düzenleyici uyum çoklu hedef ortamında ilk kez test edilmiştir. Düzenleyici odaklar çalışma öncesinde ayrı bir oturumda uyarılmıştır. Ardından katılımcılar (N = 142; Ort.yaş = 20.91; SD = 1.64) hayali bir senaryoda geribildirimi takiben kaynaklarını iki hedef arasında dağıtmışlardır. Sonuçlar, uyum koşullarında kaynakların odak hedefe aktarıldığını göstermiştir. Üçüncü çalışma, ikinci çalışmayı hedef tipi ekleyerek geliştirmiştir. Katılımcılar (N = 190; Ort.yaş = 20.95; SD = 3.28) geribildirimin ardından sınırlı kaynaklarını değişik düzenleyici odağa sahip hedefler arasında dağıtmışlardır. Sonuçlar, her iki uyum koşulunda da kaynakların yaklaşmacı alternatif hedefe aktarıldığını göstermiştir. Bulgular düzenleyici uyumun hedef motivasyonunu arttırdığını göstermiştir. Bu tez çalışması hedef izleme stratejileri ile geribildirim arasındaki ortak etkinin hedeflere kaynak aktarımı üzerindeki önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Previous studies have mainly examined the effect of regulatory fit in the context of single goal-pursuit. However, the dynamics for multiple goal-pursuits have been left largely unexamined. Therefore, three studies were conducted to explore the role of regulatory fit shaped via feedback valence under the conditions of multiple goal-pursuit. The first study aims to replicate regulatory fit effect using a computer interface developed for the study. One hundred undergraduates (Mage = 21.68; SD = 1.79) were given bogus feedback following self-regulatory orientation framing for solving an anagram task. Results revealed that the fit between prevention focus and negative feedback increased motivation in the post-feedback session. Second study aims to test the effects of regulatory fit in a multiple-goal environment. Participants (N = 142; Mage = 20.91; SD = 1.64) were asked to allocate their limited time between the two imaginary goals following the self-regulatory orientations were primed in the experimental sessions. Results showed that participants allocated higher levels of resources on the focal goal under both fit conditions. Third study aims to extend the second study by adding an alternative goal-type. Participants (N = 190; Mage = 20.95; SD = 3.28) allocated their limited resources between the goals framed via self-regulatory orientations after feedback manipulation. Results demonstrated that both fit conditions increased resource allocation on the promotion-framed alternative goal only. Overall, the findings suggest that regulatory fit increased motivation on the focal goal. Results highlighted the importance of the interaction between goal-pursuit strategies and feedback on resource allocation in the multiple-goal context.