Katarakt cerrahisi sonrası endoftalmiyi önlemede ön kamaraya sefuroksim ile moksifloksasin uygulamasının karşılaştırılması
A comparision of intracameral cefuroxime and moxifloxacin treatment for the prevention of postoperative endophthalmitis
  1. Tez No: 664887
  2. Yazar: GÖKHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. HÜSEYİN AVNİ SANİSOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Katarakt cerrahisi sonrasında endoftalmi profilaksisinde etkinliği gösterilmiş olan iki uygulama cerrahi temizlik ve intrakameral antibiyotik uygulamasıdır. İnsanda intrakameral kullanımı ile ilgili sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu tezin amacı intrakameral moksifloksasin kullanımının endoktalmi profilaksisinde etkinliğini hali hazırda kullanılmakta olan sefuroksim ile karşılaştırmak ve göz üzerindeki etkilerini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu araştırmaya T.C.S.B. Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde katarakt cerrahisi uygulanan 42 hastanın 55 gözü çalışmaya dahil edildi. Ameliyat sonununda intrakameral sefuroksim grubuna (n=28) 0.1mg/0.1ml sefuroksim, moksifloksasin grubuna (n=27) ise 500g/0.1ml moksifloksasin intrakameral enjeksiyonu yapıldı. Hastaların preoperatif ve postoperatif LogMAR en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EDGK), biyomikroskopik ön segment muayeneleri ve indirekt oftalmoskopi ile fundus muayeneleri, göz içi basıncı (GİB) ve speküler miksrokopi bulguları not edildi. Preoperatif ve postoperatif bulgular grup içerisinde ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Moksifloksasin grubunda ve sefuroksim grubunda postoperatif EDGK'de anlamlı artış izlendi (p=0.001 ve p=0.001, sırasıyla). Gruplar arasında göz içi basıncı, preoperatif ve postoperatif EİDGK ve GİB açısından anlamlı fark izlenmedi. Moksifloksasin ve sefuroksim grupları arasında preoperatif endotel sayıları (2665.6 ±106.6 ve 2659.0±126.1, p=0.88, sırasıyla) ve postoperatif endotel sayıları (2604.8±110.9 ve 2605.8±121.6, p=0.98) benzerdi. Her iki grupta da hiçbir hastada endoftalmi, büllöz keratopati gibi ciddi komplikasyon izlenmedi. SONUÇ: Postoperatif endoftalmi profilaksisi amacı ile katarakt cerrahisi sonrasında intrakameral moksifloksasin ve sefuroksim kullanımının etkinliği benzer düzeyde bulunmuştur. Her iki grupta da görme kazanımı benzer düzeyde olurken, göz içi basıncı ve korneal endotel kaybı açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
AIM: The use of intracameral antibiotics was proven to reduce the rate of postoperative endophthalmitis following cataract surgery. There is limited information on the intacameral use of moxifloxain in human eyes. The aim of this thesis was to compare the efficacy and clinical results of intracameral moxifloxacin and intracameral cefuroxime solutions that is already in clinical use. METHODS: Fifty-five eyes of 42 patients that underwent cataract surgery in T.C.S.B. Haydarpaşa Numune Education and Research Hospital were included in this study. Intracameral injection of 500g/0.1ml moxifloxacin was injected in moxifloxacin group (n=27) and 0.1mg/0.1ml cefuroxime in cefuroxime group (n=28). Preoperative and postoperative LogMAR best corrected visual acuity, slit lamp examination, indirect ophthalmoscopy and specular microscopy findings were specifically recorded. Preoperative and postoperative findings of the patients were compared inside and between the groups. RESULTS: There was a significant increase in LogMAR BCVA in moxifloxacin and cefuroxime groups (p=0.001 and p=0.001, respectively). There was no significant difference between the groups for preoperative and postoperative BCVA and IOP. There was no significant difference between moxifloxacin group and cefuroxime group for preoperative endothelial cell counts (2665.6 ±106.6 and 2659.0±126.1, p=0.88, respectively) and postoperative endothelial cell counts (2604.8±110.9 and 2605.8±121.6, p=0.98, respectively). There was no sight threatening complications such as endophthalmitis and bullous keratopathy. CONCLUSIONS: The efficacy of intracameral moxifloxacin and cefuroxime treatments were similar for postoperative endophthalmitis prophylaxis following cataract surgery. Visual gain was similar in both groups and there was no significant difference in postoperative IOP and endothelial loss.