Çeşitli bitkisel özütlerin dental erozyonu önleyici etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of dental erosion preventive effects of various plant extracts
- Tez No: 664888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE DÖNMEZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, demleme yoluyla çay haline getirilen, MMP aktivitesini inhibe edebilme özelliğine sahip 5 farklı bitki özünün dentin erozyonunu önleme üzerindeki etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla her biri çekilmiş sığır dişlerinden elde edilen 20 dentin örneğinden oluşan 7 deney grubu [distile su (negatif kontrol), florlu gargara (pozitif kontrol), yeşil çay, kuşburnu, karanfil, nar kabuğu ve üzüm çekirdeği] oluşturulmuştur. Her eroziv atak öncesi 5 dk bitki çayı uygulaması olacak şekilde örnekler 3 gün boyunca günde 3 kez demineralizasyon (%0,3'lük sitrik asit, pH 2,45, 5 dk) ve remineralizasyon (yapay tükürük, 60 dk) siklusuna maruz bırakılmıştır. Deney süreçleri sonunda, dentin örneklerinin tamamının nanoindentasyon ölçümü ile elde edilen sertlik verileri ile birlikte AFM cihazı kullanılarak yüzey pürüzlülüğü ve maksimum derinlik değerleri incelenmiştir. Yüzeyde meydana gelen morfolojik değişiklikler ise SEM ile analiz edilmiştir. Tüm veriler, deney grupları arasında yapılan karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis testi, grup içi değerlendirmelerde ise Friedman testi kullanılarak incelenmiş, anlamlılık, p< 0.05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre, en yüksek mikrosertlik değeri, karanfil grubunda görülürken, en düşük mikrosertlik değeri ise üzüm grubuna ait örneklerdedir. Tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunurken, en fazla mikrosertlik değişimi de yine karanfil grubunda görülmüştür. En yüksek yüzey pürüzlülüğü değerleri, flor ve karanfil gruplarında; en az yüzey pürüzlülüğü değeri ise, üzüm grubunda görülmüş, ancak gruplar arasında istatistiksel anlamlılık bulunmamıştır. En fazla maksimum derinlik değeri, karanfil grubunda; en az maksimum derinlik değeri, kuşburnu grubunda elde edilmiş ve bu iki değer arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Nar, Colgate ve kuşburnu gruplarına ait AFM ve SEM görüntülerinde makromoleküler çökeltiler izlenmiştir. Sonuçlara göre, karanfil grubunun yüzey analizlerinde diğer tüm gruplara göre daha iyi sonuçlar gösterdiği, ayrıca karanfil ile birlikte yeşil çayın da dentin erozyonunu önlemede etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to evaluate the effect of some plant extracts with the ability to inhibit MMP activity to dentin erosion in vitro. For this purpose, 7 experimental groups [distilled water (negative control), fluoride (positive control), green tea, rosehip, clove, pomegranate and grape seed], each consisting of 20 dentin samples obtained from drawn cattle teeth, were formed. The specimens were exposed to demineralization (0,3% citric acid, pH 2.45, 5 min) and remineralization (artificial saliva, 60 min) three times daily for 3 days as 5 min plant extract application before each erosive episode. At the end of the experiment, surface roughness and maximum depth values of dentin samples were examined using AFM while the hardness values of all the samples were examined by nanoindentation. Morphological changes on the surface were analyzed by SEM. The data was analyzed using the Kruskal-Wallis test for the comparison of the experimental groups, and the Friedman test for the intra-group evaluations. The significance was set to 0.05. According to the obtained data, the highest microhardness value is observed in the clove group whereas the lowest microhardness value is in the samples of the grape seed group. While there was a statistically significant difference between all groups, the most microhardness change was also seen in the clove group. The highest surface roughness values were found in fluoride and clove groups; the least surface roughness value was seen in the grape seed group, but there was no statistical significance between the groups. The highest maximum depth value was in the clove group; the lowest depth value was obtained in the rose hip group and no statistically significant difference was observed between these two values. Macromolecular deposits were observed in AFM and SEM images of pomegranate, Colgate and rosehip groups. According to the results, it was found that the clove group showed better results in surface analysis than all other groups, and green tea in addition to clove was effective in preventing dentin erosion.