Halka açık olmayan anonim şirketler için uluslararası finansal raporlama entegrasyonu: Global bir araştırma
International financial reporting entegration for non-listed companies: A global research
  1. Tez No: 665029
  2. Yazar: MUHAMMET GÜRSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN POROY ARSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İlgili taraflara sunulan finansal bilgilerin doğruluğu ve karşılaştırılabilirliği her zaman önemli bir konu olmakla beraber günümüz küresel ticari ortamında daha da önem kazanmıştır. Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından finansal raporların karşılaştırılabilir, doğru ve eksiksiz bilgi içermesi amacıyla 1973 yılından beri yayınlanan uluslararası muhasebe ve finansal raporlama standartları günümüz global dünyasının en önemli lokomotiflerinden biri olan KOBİ'ler için maliyetli ve uygulaması zor bir standart seti olmuştur. KOBİ'lerin daha etkili ve karşılaştırılabilir raporlamaya olan ihtiyacı hemen hemen her ülkede tartışma konusu olmuş ve KOBİ'ler için ayrı bir finansal raporlama oluşturulması düşüncesi ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda UMSK KOBİ'ler için ayrı bir finansal raporlama standardı (KOBİ FRS) yayınlamış, ancak KOBİ FRS yayınlandığı günden beri birçok olumlu ve olumsuz eleştiriler almıştır. Tam set UMS/UFRS'ler Avrupa Birliği tarafından 2005 yılından itibaren üye ülkelerdeki borsada işlem gören şirketler için uygulanması zorunlu tutulurken, KOBİ FRS kullanımı ülkelerin inisiyatifine bırakılmış olup herhangi bir zorunluluk yüklenmemiştir. Bu tez çalışmasında uluslararası düzeyde KOBİ'ler için finansal raporlama standardı uygulamaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the accuracy and comparability of financial information provided to interested parties is always an important issue, it has become even more important in today's global business environment. International Accounting and Financial Reporting Standards, which have been published since 1973 by the International Accounting Standards Board in order to include comparable, accurate and complete information in financial reports, have become a costly and difficult standard set for SMEs, one of the most important locomotives of today's global world. The need of SMEs for more effective and comparable reporting has been the subject of discussion in almost every country and the idea of ​​creating a separate financial reporting for SMEs has emerged. In this context, the IASB has issued a separate financial reporting standard for SMEs (SME FRS), but SME FRS has received many positive and negative reviews since its publication. While the full set of IAS / IFRSs have been required by the European Union to be applied for companies listed on the stock exchange in member countries since 2005, the use of SME FRS is left to the initiative of the countries and no obligation has been imposed. In this thesis, financial reporting standard applications for SMEs at international level are discussed.