Source identification of pesticide pollution and determination of normal background concentrations of metals in Yeşilirmak river basin
Yeşilırmak havzasında pestisit kirliliği kaynak belirleme çalışması ve metaller için arkaplan konsantrasyonlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 665057
  2. Yazar: BÜŞRA SELİN YANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ, PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Yüzey suları, birçok noktasal ve yayılı kirleticiden kaynaklanan kirlilik baskılarına karşı en savunmasız alanlardan biridir. Bu tezde, Yeşilırmak Nehir Havzası'nın iki temel sorunu olan pestisit kirliliği ve metal kirliliği, hedef odaklı analizler ve kapsamlı değerlendirme yaklaşımları takip edilerek ele alınmıştır. Bu tezin temel amacı, metaller için havza bazlı normal arkaplan konsantrasyonlarını ve çevresel kalite standartlarını oluşturmak, ve havzada gözlemlenen pestisitlerin hedefe özel tarımsal kaynaklarını belirlemektir. Bu bağlamda, 26 metal ve metaloit için havza bazlı normal arkaplan konsantrasyonları ve çevresel kalite standartları belirlenmiştir. Bu analiz ve değerlendirmeler sonucunda havza bazlı çevresel kalite standartları Al, Cu ve Fe için sırasıyla 47,8 µg/L, 13,2 µg/L ve 98,6 µg/L olarak hesaplanmıştır. Pestisit kirliliğinin tarımsal kaynak tespiti kapsamında, nehir havzası ilçelerinde yetiştirilen her bir ürün türüne ait insektisit, herbisit ve fungisit ilaçlama programları ilçe bazlı değerlendirmeler doğrultusunda analiz edilmiştir. Buna ek olarak, pestisit kirliliğinin havza genelindeki profilini tespit etmek amacıyla pestisitlerin nehir havzası boyunca mekansal dağılımı ve zamansal oluşum trendleri belirlenmiştir. Pestisit kirliliğinin güvenilir kaynak tespiti için nehirdeki pestisit oluşumunu etkileyen en önemli faktörler olan yağış rejimi, ilçe rakımı, pestisit hareketliliği ve kalıcığı da analiz edilmiştir. Bu tez çalışması, sahaya özgü koşullara göre adapte edilmiş nehir havzası yönetim stratejilerinin işlevsel uygulamalarını hayata geçirmek için hedef odaklı bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Surface waters are one of the most vulnerable environmental compartment to the pollution pressures arising from numerous point and nonpoint sources. In this thesis, pesticide pollution and metal pollution as being two major concerns of the Yeşilırmak River Basin were addressed by pursuing target-oriented analysis and comprehensive assessment approaches. The main objective of this thesis is to establish the basin-spesific normal background concentrations (NBCs) and environmental quality standards (EQSs) for the metals and to determine target-specific agricultural sources of the pesticides in the Yeşilırmak River Basin. In this context, the basin-specific NBCs and EQSs were determined for 26 metals and metalloids. As a result of these analysis and assessments, the basin-specific EQSs were derived as 47.8 µg/L, 13.2 µg/L, and 98.6 µg/L for Al, Cu, and Fe, respectively. Within the scope of the agricultural source identification of the pesticide pollution, the insecticide, herbicide, and fungicide spraying schedules of each crop type raised in the districts of the river basin were analyzed by focusing on district-specific assessments. Furthermore, the spatial distribution pathway and the temporal occurrence trend of the pesticides across the river basin were identified to establish the basin-wide profile of the pesticide pollution. Precipitation regime, district altitude, mobility, and persistence of pesticides, which are the major factors affecting pesticide occurrences in the river, were also analyzed for the well-supported source identification of the pesticide pollution. This thesis offers a goal-oriented baseline to fulfill the functional implementations of the river basin management strategies that are adjusted to site-specific conditions.